Článek
Za vším stojí Jezuité, kteří postavili první betlém v kostele sv. Klimenta v Praze. U nás se betlémy začaly stavět přibližně od roku 1562 a během 16. století se tato tradice velice rychle rozšířila. Betlémy měly své místo v pastorační činnosti jezuitů jako emocionálně působivý prostředek. Jejich betlémy se proto držely biblického příběhu.
V barokní době kostelní betlémy procházely velkým rozvojem. Tvořily je figury v životní velikosti, ať už malované na dřevěných deskách, nebo vyřezané ze dřeva. Marie Terezie roku 1751 zakázala stavění betlémů a předvádění vánočních her v kostelech a Josef II. vydal tento zákaz znovu, označil zvyk za dětinský a církve nedůstojný. Zákaz se týkal i soukromých domů.
Ten úplně největší mechanický betlém v Česku najdeme v Jindřichově Hradci a je znám pod názvem „Krýzovy jesličky“. Na délku měří tento fascinující betlém 17 m a vidět v něm můžeme více na 1 398 figurek lidí a zvířat. Z tohoto počtu se ale pohybuje „jen“ 133 figurek. Jde o největší mechanický betlém na světě, který byl roku 1998 zapsán do Guinnessovy knihy rekordů.
Další videa můžete vidět na Youtube.com
Naopak největší statický betlém v Česku můžeme vidět na Příbramsku. Betlém v Čenkově tvoří celkem 53 postav lidí a zvířat ze slámy a stal se největším statickým betlémem v České republice.
Největší betlém na Moravě se nachází ve Vískách na Blanensku. Jde o venkovní betlém, který je tvořen ze 40 ti pískovcových soch. Ty zobrazují výjevy narození Ježíše Krista. Jde o největší kamenný betlém v Evropě. Sochy jsou rozmístěny v mírné stráni na louce na 1200 metrech čtverečních. Návštěvník má možnost přímo vstoupit do betlému a stát se jeho součástí.
Ještě delší betlém, než jsou Krýzovy jesličky, se nalézá v brněnském kostele svatých Janů. V tomto minoritském kostele můžeme vidět sice úzký, ale na délku mimořádně dlouhý betlém, který měří 19 m. Zajímavosti tohoto statického betlému je to, že jeho tvůrce do něj zakomponoval dvě postavy svých synů. Poznáte je podle toho, že v ruce drží jablíčka, která chtějí dát Ježíškovi.
Velký mechanický ručně vyřezávaný betlém můžete spatřit ještě v Horní Lidči. Obsahuje na 430 postaviček a figurek zvířata a 50 staveb.
V Česku najdeme i několik velice kuriózní betlémů. Jeden z nich stojí v Jilemnici a je známý netradičním zpodobněním příběhu o narození Krista. V Třemošnici se zase nalézá betlém vyřezaný celý z lipového dřeva.
Kromě kostelů a náměstí můžeme betlémy také spatřit na stálých nebo mimořádných výstavách na zámcích a v muzeích. Tak například v Muzeu kuriozit v Pelhřimově můžeme vidět foto-výstavu rekordních betlémů. Současně tam můžeme obdivovat i ten úplně nejmenší betlém v Česku, K jeho prohlédnutí ale budete potřebovat zvětšovací lupu. Nejvyšší postava, Josef, totiž měří pouhých 12 mm.
Na zámku v Holešově je zase vystaveno 73 betlémů z celého Česka. Stejnou expozici nabízí i zámek ve Slavkově u Brna. Všechny betlémy ukazují na rozmanitost a kreativitu českého lidového umění.
Pokud se rozhodnete vydat sami, nebo s dětmi, za nějakým betlémem ve vašem okolí, tak mám pro vás jednu velice podstatnou informaci. Abyste děti ušetřili zklamání, že v jesličkách neuvidí Ježíška, navštivte betlémy v kostelích raději až na Štědrý den večer. Ježíšek se totiž do jesliček vkládá až 24. prosince, a to před štědrovečerní večeří anebo před zahájením půlnoční mše.