Článek
Kopec Květnice (470 m n.m.) se nalézá v těsné blízkosti města Tišnov, přezdívaného jako „brána Vysočiny“. (MAPY.CZ) Kopec je významnou mineralogickou lokalitou, a je znám především jako naleziště ametystu.
Na Květnici se dají nalézt nejen ametysty, ale i černý morion a další polodrahokamy. Problém je jen v tom, jak se na kopec dostat. Pokud se už rozhodnete vyrazit s kladívkem v ruce nalézt nějaký ten krystal, počítejte s tím, že místo běžné obuvi byste spíš potřebovali horolezecké mačky.
Ve vyšších partiích Květnice je několik menších jeskyní, které patří do Tišnovského krasu. Mezi nejznámější patří jeskyně Pod Křížem a Květnická propast 76,5 m hluboká, které byly objevené na západním úbočí kopce. Nejrozsáhlejší a nejhezčí je Králova jeskyně, náhodně objevená roku 1972, kde se nachází různé zvláštní tvary krápníků. Brčková výzdoba dosahuje délky až 160 cm. Některé části jeskyně jsou tak pozoruhodné, že jsou uzavřeny i pro jeskyňáře.
Pod kopcem teče řeka Svratka, v jejímž korytu jsem kdysi zkusil kladívkem rozbít pár kamenů. Jaké bylo mé překvapení, když se mi po jejich rozlomení v několika z nich podařilo objevit dutinu, která byla osazená barevnými krystaly. Nádhera! Vlastně jsem jich v řece našel víc, než na samotném kopci. Takže, když na to přijde, ani se nemusíte trmácet do prudkého kopce.
Nejznámější naleziště polodrahokamů v České republice je okolí Bobrůvky na Vysočině. Nachází se zde hned několik významných mineralogických lokalit, kde se dají najít krásné a vzácné minerály. Vysočina je vůbec bohatá na různá naleziště drahých kamenů. Zajímavé kousky se dají najít i u obcí Kněževes a Krásněves.
Poblíž Kněževsi jsem se v mládí účastnil několika skautských táborů (tábor brněnské „čtyřky“ - „Ontário u řeky Oslavy“), a pamatuji si na výlety, ze kterých jsme si jako malí kluci nosili v kapsách záhnědy v takovém množství, až nám padaly kraťasy. Kdo neví, co je záhněda: je to poměrně u nás rozšířený drahý kámen, který je vyhledáván pro svoji tmavě hnědou barvu. Barvu ji dává příměs hliníku, sodíku a lithia. To bych snad psát ani neměl, aby se z Vysočiny brzy nestal jeden velký povrchový lom pro získání základního prvku pro výrobu baterií.
V této oblasti se nacházejí moriony, které jsou považovány za nejkvalitnější a nejkrásnější v České republice. Morion je odrůda záhnědy, respektive neprůsvitná černá odrůda křemene, s výraznými krystaly. Další naleziště záhnědy se nachází v Dolních Borech – Hatích, opět na Vysočině.
Ještě k městečku Tišnov. Ne náhodou v Tišnově konají každý rok prodejní výstavy drahokamů. Vždyť je tady mají obyvatelé Tišnova přímo před nosem.
A pokud po výletu na kopec v Květnici nebudete příliš umazaní a unaveni, můžete navštívit i nedaleký klášter v Předklášteří u Tišnova, kde našla místo pro svůj věčný odpočinek královna Konstancie Uherská, matka svaté Anežky České, a druhá manželka prvního „dědičného“ krále u nás, Přemysla Otakara I. Klášter tu stojí téměř 800 let (byl založen roku 1233) a jeho návštěva je velkým zážitkem.
Anketa
Zdroje:
WIKIPEDIE