Hlavní obsah
Věda a historie

Kvíz ke kávě: Boj o vesmír

Foto: Alexas-fotos / Pixabay.com / Public domain

Stanice Sojuz

Kosmonautika je oblast vědy a techniky, která se zabývá cestováním, výstavbou a umisťováním objektů mimo zemskou atmosféru - ve vesmíru.

Článek

Oblast kosmonautiky zahrnuje jak teorii letu, tak technická řešení. Ta se potom promítají ve stavbě družic, kosmických lodí a raketoplánů, až po výstavbu obrovských vesmírných stanic a dalších kosmických objektů, jako jsou sondy, satelity, vesmírná vozítka, atd.

Na počátku druhé poloviny 20. století to byly především USA a SSSR, kosmické velmoci, které spolu soupeřily o vesmír. „Boj o vesmír“ byl politicky motivován, protože se jednalo o vzájemnou rivalitu dvou rozdílných společenství: jednoho, které bylo založeno na kapitalismu a demokracii, a druhého, které zvolilo odlišnou cestu socialismu, centrálního plánování a „vlády jedné (politické) strany“.

Proto byl každý úspěch na poli kosmonautiky nesmírně důležitý pro prezentaci schopností té které ekonomiky, respektive společenského zřízení. Kosmické programy většinou probíhaly za vysokého utajení, a byla silná tendence zatajovat případné neúspěchy, kterých v té době bylo hodně. Proto se televizní přenosy ze startů raket nepřenášely, a o úspěšném startu, letu a přistání se svět dozvídal se značným, třeba i jednodenním zpožděním. Dnes můžeme sledovat práci kosmonautů na vesmírných orbitálních stanicích v přímém přenosu na internetu po celý den.

Největším „politickým zadáním“ při dobývání vesmíru byl ambiciózní plán amerického prezidenta J. F. Kennedyho na přistání lidí na Měsíci. Ačkoliv se jednalo o silně rizikový projekt, mise byla úspěšná a svět mohl slavit. Málokdo ví, že cestu lodi Apollo 11 tehdy řídil osmibitový počítač AGC (Apollo Guidance Computer), který měl mizivý zlomek výpočetního výkonu proti dnešním chytrým mobilům, které nosíme v kapse.

Foto: NASA / Wikimedia commons / Public domain

Lunární modul Apolla 11 na Měsíci

Počítač AGC vážil cca 30 kg a měl pouze 32 kB paměti. Dnešní chytré mobily mají 4GB a více. Krom toho AGC zpracovával jen 12 000 instrukcí za sekundu. Znamená to, že dnešní cenově průměrné mobily jsou milionkrát výkonnější než byl počítač použitý v lodi mířící k Měsíci. A ještě jeden údaj: v době výroby počítače AGC byla jeho cena cca 150 000 dolarů, což by dnes - s ohledem na inflaci - bylo asi 1,2 milionu dolarů. (Hned se podívejte na svůj mobil, a uvědomte si, jací jste to vlastně boháči!)

Je fascinující, kam se za 60 let posunula oblast výpočetní techniky a IT. Existuje člověk na světě, který by si dnes dokázal představit, kam se posunou hranice za dalších 60 let?

Téma je to zajímavé, a dalo by se o něm psát ještě velmi dlouho, ale přejděme už ke znalostnímu kvízu na téma „kosmonautika“. Zábavný kvíz obsahuje otázky jako: Kdo vypustil první umělou družici na oběžnou dráhu kolem Země?

  • SSSR
  • USA
  • Čína

Tento znalostní kvíz má jen pět otázek. Pokud dosáhneš pěti bodů, pak jde o excelentní výsledek, čtyři body jsou super výsledek, tři body značí průměr, dva body jsou poměrně hubený výsledek a jeden bod snad nestojí ani za komentář :D

Tak pojďme do toho, klikněte na kvíz: Co víš o kosmonautice ? (1)

Anketa

Jak se ti kvíz povedl? Kolik jsi měl bodů?
Źádný
0 %
Jeden
0 %
Dva
20 %
Tři
20 %
Čtyři
20 %
Pět - plný počet!
40 %
Celkem hlasovalo 5 čtenářů.

Pokud tě kvíz pobavil, můžeš se mrknout na další kvízy, jejich úplný seznam najdeš v archivu kvízů. Můžeš si také případně přečíst autorské články publikované na medium.cz

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz