Článek
Kašna je specifické české pojmenování pro umělou nádrž na vodu, které pochází z německého výrazu Wasser kasten (schránka na vodu). Kašny neměly jen estetický účel zkrášlit veřejný prostor, ale často sloužily jako zdroje pitné vody pro obyvatele měst a obcí, případně jen jako zásobárny užitkové vody. Kromě toho také plnily i jistou sociální roli, protože sloužily i jako místa pro setkávání lidí.
Doplňování vody do kašen se v dávné minulosti, kdy ještě neexistovala elektrická čerpadla a tlaková potrubí, provádělo různými způsoby, nejčastěji se k nim voda přiváděla dřevěným potrubím uloženým v zemi. Některé kašny stály na pramenech, přírodních zdrojích vody. Byly i takové, které se musely napájet vodou ručně přinášenou v nádobách. U těch prvních, napájených potrubím, byla před josefínskými reformami voda někdy kontaminována ze hřbitovů, které se tehdy nacházely při kostelích v centru měst. To prý byl případ i jedné z brněnských kašen – Merkurovy kašny umístěné na náměstí svobody, jejíž voda prý byla kontaminována ze hřbitova nacházejícího se u nedalekého kostela sv. Jakuba.
Následující kvíz prověří tvoji znalost našich nejznámějších kašen. Má jen 5 otázek, jako například „Budeš vědět, kde se nalézá kašna Parnas?“
Můžeš si vybrat jednu ze tří možností
- V Prachaticích
- v Brně na Zelném trhu
- v Brně na náměstí svobody
Pokud odpovíš na 4 správně, pořád je to dobrý výsledek. Tři a méně správných odpovědí je docela „bída“. K pěti správným odpovědím velká gratulace. Obdivuhodný výsledek!
Tak do toho. Poznáš město jen podle kašny?
Anketa
Pokud tě kvíz pobavil, můžeš se podívat na další, jejich úplný seznam najdeš v archivu kvízů. Můžeš si také případně přečíst autorské články publikované na medium.cz
Zdroje: