Článek
Hádecký kopec s Růženiným lomem a s televizním vysílačem nad ním, je jednou z nepřehlédnutelných dominant města. Zatímco západní strana hádeckého kopce, který vznikl z devonských vápenců, se prudce svažuje k údolí řeky Svitavy, naopak lesy na severu, které jsou již součástí Moravského krasu, jdou v mírném stoupání až k vrcholu Šumbera. Na zdejší vyhlídce, kde Stanislav Kostka Neumann zřejmě nacházel inspiraci pro svou Knihu lesů, vod a strání, stojí na jeho památku kamenný památník.
Východní strana Hádeckého kopce je přeťata silnicí Brno - Ochoz. Silnice vede kolem hotelu Velká Klajdovka, který byl po revoluci přestavěn z nevalné hospody v luxusní hotel s nádhernou vyhlídkou na město. Jižní strana je přerušena lomem, na jehož dně se nalézají dvě nevelká jezírka.
V lokalitě Hády se nachází soubor několika chráněných míst. Je to především národní přírodní rezervace „Hádecká planinka“ (1992), nevelké území lesa při samém vrcholu kopce, pak přírodní památky „Velká Klajdovka“ (1987) a "Kavky"; místa, která zahrnují zbytky původní krasové lesostepi s ojedinělou (a bohužel ubývající) květenou. Dále je to státní přírodní rezervace „U Brněnky“ při silnici Líšeň - Ochoz (1973); jde o náhorní plošinu z devonských vápenců, které zde tvoří četné skalky a balvany.
Zajímavých míst, která lákají k výletům za každého ročního období by se tu našlo víc, ať už jde o jezírka na dně Růženina lomu, Resselovu hájenku za vrchem Šembery při lesní cestě dolů k Bílovicím nad Svitavou, Resslův památník, školní lesy v Bílovicích, Bílovické studánky, zbytky Obřanského hradu, Těsnohlídkovo údolí, až po památník S. K. Neumanna v Bílovicích nad Svitavou.
Zdroje:
https://www.lamacentrum.cz/jak-se-k-nam-dostanete