Hlavní obsah
Víra a náboženství

Mlčení Boží: Zpovědní tajemství v kříži s právem

Foto: Wilfredor / Wikimedia commons / Public domain

Mají hříchy kajícníků navždy zůstat za stěnou zpovědnice? Kde končí víra a začíná zákon?

Kněz by se nikdy neměl svěřit s informacemi, které mu byly sděleny při zpovědi, bez ohledu na to, jak vážná je situace, tedy - pokud mu k tomu kajícník nedá svolení. Kněz nesmí prozradit ani pachatele vraždy.

Článek

Není to tak dávno, kdy se v médiích objevila zpráva o zmizení dvouletého chlapce ve Francii. Po nějakém čase se našly jeho ostatky za vesnicí a veřejnost se dozvěděla příčinu jeho úmrtí: chlapce prý velmi pravděpodobně roztrhali vlci. Nyní se případ opět začal přetřásat v médiích.

Zvrat v případu zmizelého chlapce totiž přinesly dvě zásadní události: tou první bylo zatčení prarodičů obviněných z vraždy dítěte. Druhou sebevražda kněze, který měl být velmi dobrým známým rodiny. Kněz, který křtil chlapce, měl navíc před sebevraždou napsat záhadný dopis.

Na místě je dost spekulativních otázek. Tou kardinální je: mohl kněz vědět o vraždě dítěte? Je možné, že se mu některý z pachatelů vraždy doznal k činu při zpovědi. Pokud ano (ale je to jen spekulace), proč to potom neoznámil policii?

Je potřeba předeslat, že zpovědní tajemství je podle katolické církve absolutně neporušitelné. A to i v případech, kdy se pachatelé dopustí vraždy a zpovědí chtějí ulehčit svému těžkému svědomí. Ani v těchto případech kněz ale nesmí kontaktovat policii a toto tajemství si musí vzít s sebou do hrobu. Existuje jediná okolnost, kdy zpovědní tajemství může porušit. Je to případ, že by mohl být sám ohrožen na životě, to znamená, kdyby jemu samotnému pachatelé vraždy nějakým způsobem vyhrožovali.

A jak je to v případech, kdy pachatelé teprve plánuji svůj hrozný čin a svěří se s ním při zpovědi? V tomto případě se kněz musí všemi možnými způsoby snažit vykonání tohoto činu zabránit přesvědčováním a domluvou. Ani v tomto případě ale nemusí kontaktovat policii.

Vztah církve a státu je u nás poměrně dobře vyřešen. Co se však týče souladu církevních pravidel s naším právem, tak minimálně na příkladu zpovědního tajemství lze demonstrovat, že církevní předpisy mohou být v zásadní kolizi s naším zákonem. Ty jasně říkají, že pokud se někdo dozví o spáchaném trestném činu (nebo o jeho přípravě) je povinen neprodleně upozornit orgány činné v trestním řízení.

Občan neznalý církevních předpisů a našich zákonů tak může být zmaten: platí u nás zákony jen pro někoho? Stojí církev nad našimi zákony? Kde končí víra a začíná zákon? Otázku ponechám bez odpovědi. Ať si každý čtenář udělá svůj vlastní úsudek. Sám za sebe mohu říci jedno: být knězem, vědět o pachateli vraždy a neoznámit ho policii, nespalo by se mi dobře.

Anketa

Měl by kněz v případě závažných trestných činů (vražda, znásilnění atd.) vždy kontaktovat policii?
určitě ano
73,3 %
spíš ano
16,7 %
spíš ne
0 %
určitě ne
10 %
Celkem hlasovalo 30 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz