Hlavní obsah
Lidé a společnost

O sochařském díle, které v Brně budí emoce

Foto: Jindřich Bíža

Hodinový stroj v Brně ve tvaru náboje vyvolává u kolemjdoucích zájem, ale je i terčem sexistických narážek.

Jen stěží byste u nás našli tak rozporuplné umělecké dílo, které by bylo vystaveno v tak exponovaném prostředí, jakým je centrální náměstí v Brně.

Článek

Netradiční, cca 6 metrů vysoký brněnský „orloj“ ve tvaru dělostřeleckého náboje, vyrobený z černé leštěné žuly dovezené z Jihoafrické republiky, stojí na náměstí Svobody v samém centru historické části města Brna.

Orloj vytvořili sochaři Oldřich Rujbr a Petr Kameník, a za iniciátora projektu je označován někdejší primátor Roman Onderka (ČSSD). Byl slavnostně odhalen 18. září 2010 u příležitosti 365. výročí odolání města Brna při švédském obléhání v době Třicetileté války, kterou má připomínat. Oficiálně je však dílo označováno jako hodinový stroj či multifunkční hodinový stroj (nekomentované amatérské video).

Čas je zobrazován otáčením nejvyšších kamenných dílů. Celá špice se otočí kolem své osy za minutu a je na ní ostrý hranol, který slouží jako ukazatel sekund. Nejvyšší skleněný díl se otočí jednou za hodinu a slouží jako ukazatel minut. Číslice ciferníku se otočí jednou za 12 hodin. Každou celou hodinu stroj krátce zazvoní.

Foto: Jindřich Bíža

Informační tabule „jak přečíst přesný čas“, bez návodu to prostě nejde

Uvnitř hodin je systém složitých mechanismů, které uvádí do pohybu skleněnou kuličku v barvách Brna i jiných různých grafických úpravách. V 10.15, 10.30, 10.45 a v 11.00 h zahraje zvonkohra melodii a jsou vidět kuličky, které projíždějí škvírami a narážejí do jmen účastníků konfliktu. Nahoru pak zase vyjíždějí dopravníkem. Vždy po zahrání zvonkohry ve vymezené době jedna kulička sjede po drahách do jednoho ze čtyř otvorů, v nichž je možno si ji chytit a odnést domů jako cenný suvenýr. Kuličky občas chytají i brněnští bezdomovci, aby se je pak pokusili směnit za peníze. Kuličky jsou ruční práce ze sklárny v Karlově.

Foto: Jindřich Bíža

Skleněné kuličky se dají chytat denně v době od 10.00 do 11.00 hod.

Objekt má symbolizovat konflikt, vítězství i odvahu města a jeho obránců při švédském obléhání Brna v roce 1645 za Třicetileté války. Kulička, která z něj vypadne, je však symbolem obrany a míru. Časostroj symbolizuje plynutí času.

Od počátku, již od Silvestra 2010, je objekt před oslavami posledního dne roku v odpoledních hodinách zakrýván ohnivzdorným nafukovacím návlekem jako ochranou před poškozením leštěného povrchu při používání zábavní pyrotechniky. Zůstává zakryt do Nového roku, hodinový stroj je přitom stále v činnosti. Způsob ochrany navrhl sám spoluautor orloje Oldřich Rujbr. Jak se tomuto ochrannému návleku v Brně říká, je asi každému jasné.

Hodiny byly oficiálně představeny veřejnosti v sobotu 18. září 2010 v době od 10.30 do 11.00. Po slavnostním projevu byl stroj uveden do chodu, ale první kuličku, která měla být umístěna v Muzeu města Brna, se nikomu nepodařilo chytit, a tak musela být použita rezervní (amatérské video, jak se chytá skleněnka).

Foto: Jindřich Bíža

čekání na skleněnku

Odečítání času z hodinového stroje je natolik složité, že mnozí Brňané s jistou dávkou škodolibosti tvrdí, že mnohem rychlejší je zjistit správný čas z nedalekých kostelních hodin na věži sv. Jakuba.

Dokonce i jeden z autorů díla - Oldřich Rujbr - nedokázal srozumitelně vysvětlil, jak čas stroje správně interpretovat; a to už je co říct! Sledujte groteskní video, které se rychle stalo virálem sociálních sítí.

Anketa

Líbí se vám hodinový stroj v Brně?
ano
30 %
ne
70 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 200 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz