Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vina mlčení: Proč nás vláda nevarovala před jadernou hrozbou na Ukrajině?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Gerald / Pixabay.com / Public domain

Ve válečném konfliktu byla jaderná bomba použita naposledy za 2 světové války v Japonsku

Není to tak dávno, co bývalá premiérka Velké Británie Liz Trussová zveřejnila šokující informaci, že v roce 2022  hrozilo na Ukrajině použití jaderné taktické bomby.

Článek

Americké zpravodajské služby tehdy dospěly k závěru, že existuje 50% šance, že Rusko použije taktickou jadernou zbraň na Ukrajině nebo nad Černým mořem, a tuto informaci předaly bývalé britské premiérce. Ta prý pak, podle svých vlastních slov, dlouho stála před meteorologickými mapami, aby z nich vyčetla směr větrů, které by mohly roznášet radioaktivní spad.

Osobně pochybuji, že by stejnou informaci zpravodajské služby USA nepředaly všem partnerům v NATO. Proto je pro mne velkým překvapením chování vlády Petra Fialy, respektive ministryně obrany Jany Černochové, že nikdo ani náznakem neinformoval občany o možném riziku jaderného útoku nedaleko za našimi hranicemi. Víme přece, co následovalo po havárii reaktoru v jaderné elektrárně v Černobylu, kdy se většina území Evropy nevyhnula radioaktivnímu spadu. Tentokrát by situace ale byla mnohem horší, jednak by zřejmě bylo použito více taktických jaderných bomb, a také se nedala úplně tak vyloučit odvetná jaderná reakce některého ze členských států NATO.

Proto by mě zajímalo, zda v té době prověřovali i naši odborníci, jaké dopady by mělo použití jaderné zbraně na Ukrajině pro střední Evropu. S ohledem na vzdálenost naší republiky od Ukrajiny je logické, že by Česko bylo zřejmě více postiženo než samotná Velká Británie. Zda prověřovali, to nevím. Co už vím, že zachovali bobříka mlčení stejně, jako bolševik po havárii v Černobylu. (Bolševik v té době chtěl dokonce vyhnat naše cyklisty na Závod míru, ale ti to odmítli)

Rozumím tomu, že se naše vláda chtěla vyhnout zmatku a chaosu, který by nastal po zveřejnění takto závažné zprávy, na druhou stranu jen stačilo naznačit, že v posledních hodinách situace na Ukrajině eskaluje, a že lidé by se měli připravit na všechny možné eventuality dalšího vývoje.

Možná si mnozí z vás řeknou, že současné vládě ubližuji, že informaci o použití jaderné zbraně na Ukrajině nemusela mít. Moc tomu nevěřím, protože kdyby přece jen byla pravda, že americké služby naše služby neinformovaly, pak by to byl doklad toho, že některé státy jsou USA bližší, a některé ne. A partnerství vypadá jinak.

Neméně důležité je druhé poselství: lidé by si měli pamatovat, že v případě reálného nebezpečí použití jaderné bomby nebo vzniku jaderné války je pravděpodobně nikdo nebude předem informovat.

Opravdu se velice divím, jak tato veledůležitá informace mohla projít médii bez většího zájmu a pozornosti našich politiků. Na druhou stranu chápu, že naši politici právě projednávali vládní návrh důchodové reformy, a pro ně to zřejmě bylo mnohem silnější téma, než se vyjadřovat k nějakému použití jaderné bomby a k možnosti, že jejím použitím přeroste konflikt na Ukrajině v jadernou válku.

Anketa

Měla vláda informovat veřejnost o riziku použití jaderné zbraně na Ukrajině?
ano
81,2 %
ne
17,6 %
nevím
1,2 %
Celkem hlasovalo 2082 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz