Článek
Brána je poprvé zmiňována v listině z června 1293 (vláda Václava II.), která popisuje spor týkající se hranic farností brněnských kostelů sv. Petra a sv. Jakuba. Brána jako jediná přežila zánik brněnského městského opevnění v 19. století.
Původní Měnínská brána stávala v Brně na souběhu Kobližné (do roku 1989 Gagarinovy) a Jánské ulice a byla jednou ze šesti bran, kterými se vcházelo do města chráněného středověkým opevněním.
Na Orlí ulici byla postavena ve třicátých letech 14. století, ale základ její dnešní podoby vznikl až koncem roku 1500. Koncem 16. století, přesněji k roku 1593, jsou doloženy její věžní hodiny zhotovené hodinářem z Přibic u Vranova. Hodiny jsou dobře patrné na vedutě zobrazující obléhání Brna Švédy v roce 1645.
Brána byla původně čtyřpatrová. Svůj strategický význam pozbyla v polovině 17. století, protože byl před ní vybudován mohutný bastion. Roku 1839 byla snížena a zároveň přestavěna na obytný dům. V letech 1847 až 1849 nebyla průchozí.
V roce 1945 byla silně poškozena válkou. Od té doby chátrala až do roku 1978, kdy ji začalo rekonstruovat město. V roce 1982 přešla do správy Muzea města Brna, která ji má v držení dodnes. V současnosti se v ní pořádají různé výstavy, se stálou expozicí muzea hraček.
Blízko Měnínské brány, na nádvoří domu na Orlí č. 16, se nalézá krásná socha, k níž se váže pověst O kamenné panně . Všechny brněnské pověsti naleznete zde.
Zdroje:
původně napsáno pro web mojebrno.jecool.net