Hlavní obsah
Lidé a společnost

Socha Svobody na Starém Brně

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

Brněnskou Sochu Svobody můžete spatřit na střeše jednoho z činžovních domů na Starém Brně

Asi by se u nás nenašel nikdo, kdo by neznal ikonickou Sochu Svobody v USA. Podobnou má i Brno.

Článek

Historie americké Sochy Svobody (Statue of Liberty), která drží v pravé ruce více než 130 let planoucí pochodeň, je dostatečně známá, proto jen pro připomenutí: socha připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost na Velké Británii započatém v roce 1776. Pouze Francie totiž poslala do Ameriky své vojáky. Francouzi chtěli také sochou Svobody vyjádřit sympatie nové republice vzniklé za Atlantským oceánem. Socha stojí na ostrůvku před New Yorkem od roku 1886.

Málokterý Brňan ovšem tuší, že i jeho město má takovou malou „Sochu Svobody“. Pokud se domníváte, že „Socha Svobody stojí uprostřed náměstí Svobody“ (jak napsalo jedno dítko ve své školní úvaze o Brnu), pak jste ovšem vedle jak ta jedle.

Najdete ji totiž na Starém Brně nedaleko Mendlova náměstí na střeše domu v  Hybešově ulici číslo 31 (3D mapa) 

Zkuste se zeptat „borců z Olteca“ (chlapů ze Starého Brna) jak moc jsou hrdi na svou sochu. Dozvíte se od nich, že prý žádnou další u nás už nikde jinde nenajdete. A zaručeně se s vámi budou přít i o to, že se jedná o naprosto přesnou zmenšeninu, dokonce se zachováním všech detailů originálu. Jenže tito borci se fatálně mýlí - další Socha Svobody stojí v Komořanech u Vyškova. No a co se týče její podoby s americkým originálem, je mu mnohem blíž, než by se jim líbilo!

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

brněnská Socha Svobody - detail

Ale zpět k té brněnské. Pokud si sochu prohlédnete pozorněji, zjistíte, že ve skutečnosti nejde o žádnou zmenšenou kopii, ale že ta dívka, žena, jejíž hlavu ověnčují paprsky světla, je vlastně - muž. Údajně představuje postavu světlonoše, kterou zde kdosi umístil při výstavbě původního měšťanského domu z devatenáctého století. I ta kniha, co by měla svírat v levé ruce, jí chybí. Jenže když oči chtějí vidět to, co si přeje naše duše, pak na nějakých nesrovnalostech přece nesejde.

A tak dál budou při nedělních vycházkách po Starém Brně ti starší ukazovat dětem „zaručeně pravou“ brněnskou Sochu Svobody (fotogalerie), aby zas jednou ony mohly tuhle docela zajímavou fikci předávat dál, a tak to půjde pořád dokola, dokud tam ten dům, a neobvyklá socha, o jejímž autorovi není nic známo, budou stát.

Anketa

Věděli jste o brněnské Soše Svobody?
ano
49,5 %
ne
50,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 184 čtenářů.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz