Článek
Tesco patřilo mezi první větší obchodní domy v Brně. Budova byla postavena ještě za komunistického režimu v roce 1984 jako obchodní dům podniku PRIOR. V 90. letech prošla nákladnou přestavbou a získal ji obchodní řetězec Tesco, který ji vlastnil až do roku 2017.
V současnosti budovu vlastní developerská firma Crestyl, která plánuje její demolici na leden až duben roku 2025. Do tří let pak na uvolněném místě vyroste komplex Dornych tvořený šesti budovami a centrálním náměstím. Celý projekt má údajně stát kolem 7 miliard korun.
Obchodní dům PRIOR byl skutečně dlouho jedničkou mezi obchodními domy v Brně. Rozkvět na náměstí Svobody, Centrum na Jánské, nebo obchodní dům Jiskra na České ulici, mu svou velikostí a sortimentem nemohly konkurovat. Až po sametové revoluci začala v Brně vznikat ve velkém obchodní centra a obchodní domy, jako například obchodní centrum Olympia v Brně Modřicích, anebo obchodní centrum Vaňkovka, které bylo vybudováno na místě stejnojmenné brněnské slévárny a později strojírenského podniku.
Z doby výstavby prvních velkých obchodních center na okraji Brna při dálnici D2 se mi vybavuje jedna kouzelná vzpomínka. Tehdy jsme společně s bratrem často jezdívali na ryby na novomlýnské nádrže pod Pálavou. A vždy, když jsme míjeli rozestavěnou Olympii, nezapomněl jsem podotknout: „To by mě zajímalo, proč někoho napadlo právě tady, daleko od Brna, stavět obchody. Jenom blázni by vážili tak dlouhou cestu za nákupem!“
Občas se člověk fatálně mýlí. Neuplynuly ani dva roky od otevření tohoto obchodního centra a na jeho obrovském parkovišti nebylo možné nalézt jediné volné místo. Ale zpět k obchodnímu domu Tesco.
Brňané si na něj za ta léta zvykli a jako jeho největší přednost brali to, že to byl nejdostupnější obchod ležící v samém centru města. Jeho plánovaná demolice je tedy velice zaskočila.
Já osobně bych přivítal, kdyby na jeho místě vyrostly obytné domy. Bohužel, místo nich mají být kancelářské prostory. Brno tak kopíruje všechny evropské metropole, které žijí přes den, a s večerem se téměř vylidňují. Jedna z těch horších věcí, které přinesla polistopadová doba je právě ta, že centra okresních a větších měst přestávají být domovem pro obyvatele města, ale čím dál víc slouží firmám jako prostory pro jejich byznys.
Brněnské Tesco mohlo být zachováno pro budoucí generace jako ukázka „betonové architektury z období komunistických režimů“. Myslím, že by nebylo až tak těžké zpracovat projekt na jeho přestavbu v jeden velký obytný komplex. Jen by se muselo chtít.
Tvář náměstí mnoha českých a moravských měst se po roce 1989 změnila. Tam, kde dříve stávaly pivnice a hospůdky, nebo jen obyčejné malé krámky, se dnes blyští skleněná průčelí honosných paláců bankovních institucí. Není výjimkou, když na jednom náměstí stojí dvě i tři různé banky vedle sebe.
Když jsem kdysi dávno začal dělat osobní stránky o Brně, chybně jsem se domníval, že město je strnulý organismus. Že to, co stojí dnes na jednom místě, tak tam bude stát i za mnoho let. Přestože znám Brno odmala, dnes už řadu míst téměř nepoznávám. Tak hodně je změnily různé velkorysé stavby. Ať už jde o zmíněnou Vaňkovku (a přilehlé silnice), Pisárecké tunely, Dobrovského tunely, novou magistrálu vedoucí z Husovického tunelu směrem k městské části Vinohrady, demoliční práce v areálu bývalé Vlněny, atd. Je jich tolik, že by se mohly stát námětem pro samostatný článek.
Anketa
Zdroje: