Hlavní obsah
Názory a úvahy

Ten dárek si odnes, nehodí se mi aneb jak ne/reagovat na nevhodný dar

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

Pod vánočním stromečkem lze nalézt i dárky, které se prostě „nějak nevydařily“

Může se stát, že jste někomu dali, nebo naopak od někoho jiného dostali, nevhodný dárek. Jak potom správně reagovat na místě dárce nebo obdarovaného?

Článek

Ukažme si na typickém vánočním dárku, k jaké situaci může dojít. Tím dárkem bude láhev vynikajícího 15letého rumu v ceně 1000 Kč, která leží pod vánočním stromečkem.

Samozřejmě, že dárce rumu se už těší na ten okamžik, až si obdarovaný jeho dárek rozbalí. No a jaké je potom jeho zklamání, když obdarovaný prohlásí: „Ten rum si můžeš nechat. Právě před měsícem jsem se rozhodl seknout s alkoholem a už 4 týdny abstinuji“. Podobných situací by se dalo vymyslet více a určitě jste ve svém životě nějakou zažili.

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

Splést se můžete i s kvalitním dárkem

Reakce na nevhodný dárek pod stromečkem může být citlivou záležitostí. Jak by tedy měl reagovat obdarovaný, aby dárce neurazil? Rozhodně by neměl volit výše uvedená slova. Nevhodný dárek se dá přece využít jinak, třeba ho věnovat později někomu jinému k narozeninám apod. A slova o tom, že jsem sekl nedávno s alkoholem, si nechat třeba až na Valentýna. Přece tím nejhorší je, když odmítnutím dárku někomu zkazíte radost. Vaše upřímnost, i když může být vyjádřena jemně, může druhého zranit. I slova jako „myslím, že by se mi více hodil jiný typ dárku“ mohou druhého zabolet. Uvědomte si, že obdarovaný měl při kupování dárku pro vás ty nejlepší úmysly.

Správná reakce na nevhodný dárek pod vánočním stromečkem má jen dvě varianty:

Tou první je nic nekomentovat a zachovat mlčení. Prostě se o nevhodnosti dárku nezmiňovat a bez dalšího komentáře ho přijmout.

Druhá varianta je s ohledem na dárce mnohem vhodnější a citlivější: pochvalte dárek, i když se vám nelíbí. Začněte tím, že poděkujete za snahu a pochválíte obdarovatele. Můžete mu třeba říct něco jako „Děkuji, že jsi na mne myslel / myslela“

No není druhá varianta lepší? Důležité je vždy zachovat dobré vztahy, být empatický k dárcům a nenarušovat svým negativismem příjemnou vánoční atmosféru.

Ale když už ta nepříjemná situace nastane, že váš dárek obdarovaný okomentuje nevhodnými slovy, je nejdůležitější zachovat klid. Správné ale je, když se hned ozvete, než abyste v sobě drželi lítost a zklamání. Proto by bylo fajn, kdybyste uměli správně zareagovat. Například takto:

„Škoda, že jsem se nestrefil. Teď už ale vím, co ti příště nekupovat.“

„Je mi líto, že se ti dárek nelíbí, ale vážím si tvé upřímnosti“

„Možná bys mi mohl / mohla příště říci, co by se ti více líbilo. Promiň, že jsem se nestrefil“

V každém případě byste měli být nad věcí, nebrat si to osobně, a myslet na to, že i když byl obdarovaný vůči vám poněkud neomalený, nejspíš nebylo v jeho úmyslu vás urazit. A pokud váš dárek (třeba tu zmiňovanou láhev rumu) odmítne, netrvejte na tom, aby váš dárek přijal.

Tak pozor: až na Štědrý den budete rozbalovat dárky, mějte z každého dárku opravdovou radost. Pamatujte, že vánoční dárky jsou symbolem lásky a pozornosti. Uvědomte si, že někdo vás má rád natolik, že neváhal svého času ani peněz, protože mu stojíte za to.

Anketa

Setkali jste se někdy s negativní reakcí na váš dárek?
Ano
40 %
Ne
46,7 %
Dárky nedávám
0 %
Dávám „jen“ peníze
13,3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 15 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz