Článek
Přestože se v gotickém štítu střídají pouze vodorovné bílé a červené pruhy, je ve své přísné strohosti znak Brna vlastně velmi elegantní. Zajímá vás, jaký význam na něm mají barevné pruhy?
Je to zvláštní, ale někdy to neví ani místní. A pokud ví, pak zase neumí přesně vysvětlit, proč je nejvrchnější bílý pruh výrazně užší než ostatní.
Anketa
Takže… Současný znak moravské metropole, jehož vznik se datuje někam do roku 1315, vyjadřuje podle nejrozšířenějšího výkladu soutok dvou řek, na kterých Brno kdysi vzniklo.
A protože Svratka a Svitava nejsou stejně mohutné, je horní bílý pruh - znázorňující méně mohutnou řeku Svitavu - poloviční než další spodní pole znaku. Pro přesnost je třeba dodat, že bílé pruhy byly původně stříbrné.
Soutok Svratky a Svitavy za OC Olympia v Brně Modřicích Zdroj: YouTube.com
V minulosti používalo Brno znaky jiné: například krátce po okupaci Československa německou armádou nacistická správa města rozhodla používat znak z roku 1646. Po skončení války národní výbor města rozhodl o návratu ke znaku města z dob panování Jana Lucemburského (r.1315), a tak je tomu dodnes.
Soutok Svratky a Svitavy prý inspiroval i známého sochaře Ignáce Bendla, který ho zakomponoval do sousoší „Merkurova kašna“. Merkurova kašna stávala na centrálním náměstí Brna (náměstí Svobody) zhruba v místech, kde je dnes umístěna „Skácelova kašna“. Dnes kašnu Merkura (respektive její skulpturu) najdete v prostranství tzv. Biskupského dvora, nedaleko Zelného trhu.
Úplně nakonec je potřeba dodat, že každá z 29 městských částí Brna má svůj jedinečný znak, které si můžete prohlídnout zde.
Zdroje: