Hlavní obsah
Lidé a společnost

Skrytá symbolika znaku Brna

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

Znak Brna je jedním z nejstarších městských znaků v česko-moravské městské heraldice.

Znak je graficky velice střízlivý. Nenajdete na něm zobrazení hradeb, městských bran, dvojocasých lvů, rytířů, kopí a mečů, ani tolik typický hrozen vína, který je ve znacích mnoha moravských obcí a měst.

Článek

Přestože se v gotickém štítu střídají pouze vodorovné bílé a červené pruhy, je ve své přísné strohosti znak Brna vlastně velmi elegantní. Zajímá vás, jaký význam na něm mají barevné pruhy?

Foto: Jindřich Bíža, vlastní kresba

znak statutárního města Brna

Je to zvláštní, ale někdy to neví ani místní. A pokud ví, pak zase neumí přesně vysvětlit, proč je nejvrchnější bílý pruh výrazně užší než ostatní.

Anketa

A vy víte, proč je ve znaku Brna vrchní bílý pruh užší?
ano
27,3 %
ne
72,7 %
Celkem hlasovalo 22 čtenářů.

Takže… Současný znak moravské metropole, jehož vznik se datuje někam do roku 1315, vyjadřuje podle nejrozšířenějšího výkladu soutok dvou řek, na kterých Brno kdysi vzniklo.

A protože Svratka a Svitava nejsou stejně mohutné, je horní bílý pruh - znázorňující méně mohutnou řeku Svitavu - poloviční než další spodní pole znaku. Pro přesnost je třeba dodat, že bílé pruhy byly původně stříbrné.

Soutok Svratky a Svitavy za OC Olympia v Brně Modřicích Zdroj: YouTube.com

V minulosti používalo Brno znaky jiné: například krátce po okupaci Československa německou armádou nacistická správa města rozhodla používat znak z roku 1646. Po skončení války národní výbor města rozhodl o návratu ke znaku města z dob panování Jana Lucemburského (r.1315), a tak je tomu dodnes.

Soutok Svratky a Svitavy prý inspiroval i známého sochaře Ignáce Bendla, který ho zakomponoval do sousoší „Merkurova kašna“. Merkurova kašna stávala na centrálním náměstí Brna (náměstí Svobody) zhruba v místech, kde je dnes umístěna „Skácelova kašna“. Dnes kašnu Merkura (respektive její skulpturu) najdete v prostranství tzv. Biskupského dvora, nedaleko Zelného trhu.

Úplně nakonec je potřeba dodat, že každá z 29 městských částí Brna má svůj jedinečný znak, které si můžete prohlídnout zde.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz