Článek
Je třeba říci, že záměr na výstavbu areálu byl projednáván už za CK mocnářství, ale přípravné práce přerušila 1. světová válka. Samotná výstavba technologicky náročných staveb s unikátní konstrukcí pak proběhla na dnešní poměry v neuvěřitelné krátkém čase pouhých 14 měsíců. Bohužel, s ní však vzala za své nejstarší osídlená část města, zvaná Staré Brno.
Architekty jednotlivých pavilonů byli lidé zvučných jmen, za všechny lze jmenovat Bohuslava Fuchse (v Brně stavěl hotel Avion, Zemanovu kavárnu, obřadní síň na centrálním hřbitově, lázně Zábrdovice, Moravskou banku, Dětský domov Dagmar, a mnoho další staveb)
Slavnostní otevření areálu výstaviště v Brně-Pisárkách, poblíž řeky Svratky, proběhlo koncem května 1928 s otevřením výstavy „Soudobá kultura v Československu“, a zúčastnil se ho první prezident Československa - Tomáš G. Masaryk.
První strojírenská výstava (zatím jen národní) proběhla až v roce 1955, a to z toho důvodu, že areál byl těžce poškozen za druhé světové války, a dokonce se uvažovalo nad tím, že by měl být zrušen.
Skutečně mezinárodní charakter dal brněnskému areálu až 1. mezinárodní strojírenský veletrh v roce 1959. Od té doby je Brno neodmyslitelně spjato s pořádáním těch nejvýznačnějších tuzemských i zahraničních veletrhů, kterých bývá ročně kolem čtyřiceti.