Článek
Císař Karel IV. toho dne vstával velice brzy, protože už v 5 hodin a 31 minut pokládal základní kámen ke stavbě kamenného mostu v Praze přes řeku Vltavu. A cože bylo příčinou, že si císař Karel IV. tak přivstal? Za vším byla symbolika a magická řeč čísel a především Karlova víra v numerologii a astrologii. Datum ani čas totiž nebyly vybrány náhodou, ale šlo o magickou řadu tvořenou pouze lichými čísly.
Ještě jednou se podívejme: datum 9. 7. 1357 a čas 5:31. Když vyloučíme dvě sedmičky, zůstane nám číslo 9135. Toto číslo je zajímavé tím, že součet posledních tří číslic dává počáteční devítku. A když číslo přečteme odzadu, dostaneme onen čas 5:31. Datum Karel IV. vybral po poradě s astrology, kteří analyzovali postavení planet a hvězd, a na základě astrologických výpočtů mu předložili termín zahájení stavby, který měl zajistit příznivé podmínky pro zahájení stavby mostu (a po celou dobu jeho výstavby) a také trvalou stabilitu budoucího mostu. Astrologové se při volbě času možná chtěli císaři i zavděčit, Karel IV. se totiž narodil 14. 5. 1316. I v tomto datu lze nalézt čísla 5, 3 a 1…, ale to je jen autorská spekulace.
Stavba začala podle projektu Petra Parléře a byla dokončena po jeho smrti v roce 1402, což znamená, že trvala přibližně 55 let. Tento klenot gotické architektury měl na svou dobu neuvěřitelné parametry: jeho délka byla něco přes 500 m a měl 10 m na šířku. 32 soch svatých, kterými je most osazen, byly přidány až v 17 století.
Otevření nového kamenného mostu se císař Karel IV. nedožil neboť zemřel ve věku 62 let 29. listopadu 1378 na komplikace po zlomenině krčku stehenní kosti a následný zápal plic. Nedožil se ho ani architekt Petr Parléř, který zemřel tři roky před dokončením mostu 13. 7. 1399 ve věku 68-69 let. A když už jsme u osobnosti Petra Parléře: Karlův most nebyl jeho jediným dílem v Praze, podílel se například i na stavbě katedrály sv. Víta, kde navrhl chór, sakristii a kapli sv. Václava, nebo na stavbě Staroměstské mostecké brány.

Pražský hrad, katedrála sv. Víta

Staroměstská mostecká věž - pohled z Karlova mostu
A tak se otevření Karlova mostu účastnil až Václav IV., syn Karla IV., který byl tehdy českým králem.
Co však astrologové nemohli předvídat bylo to, že most bude muset v budoucnu čelit několika velkým povodním. Od roku 1402 byl Karlův most prokazatelně minimálně čtyřikrát poškozen povodněmi, bylo to v letech 1432, 1784, 1890 a 2002. Největší škody napáchala povodeň v roce 1432, kdy došlo ke stržení pěti mostních pilířů a následné opravy pak trvaly zhruba 70 let. Karlův most, ikonická stavba spojující Staré město s Malou Stranou má tedy letos 623 let. Karlův most je součástí tzv. „Královské cesty“ o které pojednává samostatný článek „Průvodce Královskou cestou“.
A nakonec anketa: věděli byste, kolik je v Česku objektů starších 623 let? Správnou odpověď najdete pod uvedením zdrojů
Anketa
Zdroje:
Správná odpověď: v Česku je více než 893 300 objektů starších 623 let