Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Zimní radovánky: Víte, jak poznat (ne)bezpečný led?

Foto: marek.dvorak@o2active.cz / WIKIMEDIA / Public domain

Jak poznat, kdy je led bezpečný? Zapamatujte si pravidlo 5, -5, 10 !

Přišla zima, teploty padají pod nulu, a vodní hladiny rybníků pokryl led. Bruslení venku přináší úplně jiný zážitek. Při nedodržení základních pravidel se ale může změnit klidně v boj o život.

Článek

Uprostřed naší obce je malý rybník, po kterém se už několik dní prohání malá děcka. Síla ledu asi ještě není úplně bezpečná, a protože nemáme obecního policajta, který by děti z ledu vyháněl, vydala dnes obec jménem starosty upozornění na možné nebezpečí utonutí:

Vážení občané,

upozorňujeme vás, že intenzita ledu na návesním rybníku v Sokolnicích aktuálně dosahuje 6 cm. S ohledem na skutečnost, že doporučení odborníků pro vstup na led je 10 cm pro jednotlivce a 17 cm pro skupiny lidí, je zřejmé, že síla ledu je nedostatečná.

Zvažte, prosím, svůj případný vstup na ledovou plochu rybníka, neboť se vystavujete nebezpečí utonutí!!!

Divím se, že obec vydala jen upozornění a ne rovnou zákaz; na rybníku bruslí děti běžně bez svých rodičů, a nemyslím si, že by byly schopny správně posoudit všechna možná rizika. Takže poslední věta upozornění by docela klidně mohla vypadat i takto:

„Zvažte, zda si přejete utonout a nebo ne“ a nebo „ponecháváme vám možnost utopit se“

Jak zjistit, kdy je přírodní led bezpečný, a jestli nedojde k jeho prolomení? Odborníci doporučují řídit se pravidlem 5, -5, 10. Je-li 5 dní za sebou teplota -5 °C a nižší, vytvoří se led o tloušťce 10 cm. Na podobně silném ledu se již lze pohybovat či bruslit. Bezpečný led má podle doporučení vodních záchranářů ovšem až tloušťku 25 cm. Síla ledu se bude v různých místech lišit, a to poměrně výrazně. Tenčí led očekávejte kolem břehů, v prostřední části toků, poblíž přítoků či v místech, kde je velká hloubka. V rámci stojatých vod přináší zvýšené riziko propadnutí ledu rovněž okolí stavidel a přehrad. A když už nastane, že led po vámi začne praskat, nepanikařte, a lehněte si, abyste rozložili tlak na větší plochu, a pomalu se plazením dostaňte pryč z nebezpečného místa.

Vůbec nejhorší je, když spadnete do hluboké vody, a nemůžete se z ní dostat. Rozhodně to není tak, že byste se sami dokázali vytáhnout na okraj díry. Nejde to, ruce vám budou klouzat po ledě a není čeho se zachytit. Proto každý, kdo nechce hazardovat se svým životem, má připravená „udělátka“ z dřevěných rukojetí, do kterých je zapuštěn hřebík. Pomocí nich si můžete zachránit život. Co ale dělat, když takovou pomůcku u sebe nemáte? Rychle roztáhnout ruce, abyste zamezili propadnutí pod led. Snažte se vylézt stejnou cestou, kudy jste přišli, tam je led pevnější. Dostaňte se horní polovinou těla nad led a odvalte se na stranu.

Jak poznat bezpečný led? O pevnosti ledu vám do určité míry napoví i jeho barva. Tmavý a průzračný led se dá označit za bezpečnější – pochopitelně v případě, že splňuje zmiňovanou tloušťku. Jiné zbarvení (typicky třeba mléčná barva), případně textury nasvědčují spíše jevům, které pevnost ledu snižují. V praxi jde například o vzduchové bubliny.

A co dělat, když vidíte, že pod někým praskl led a spadl do ledové vody?

  1. Zavolejte na tísňovou linku 112.
  2. Pokuste se dotyčného vyprostit sami, použijte například větev, opasek od kalhot, rukáv bundy.
  3. K osobě se po ledu nikdy nepřibližujte vestoje, pouze plazením nebo na kolenou.
  4. Po vytažení zachraňovaného mu zajistěte teplo a suché oblečení. Vyčkejte příjezdu pomoci.

Tak fajn zážitky z bruslení a na led jen tehdy, když je bezpečný!

Anketa

Praskl po vámi někdy led?
ano, ale do vody jsem nespadl
42,9 %
ano, a spadl jsem do vody
14,3 %
ne
42,8 %
Celkem hlasovalo 7 čtenářů.

Zdroje:

Ct24.ceskatelevize.cz

sportisimo.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz