Článek
Masarykova socha, kterou do skalní stěny vytesal amatérský sochař Stanislav Rolínek stála v Rudce nedaleko Kunštátu na Moravě. Nedaleko od ní je vchod do jeskyně Blanických rytířů, která je rovněž především jeho dílem. Vchod chrání velký lev z pískovce. Perličkou je, že Rolínek nikdy živého lva neviděl a tak ho vytesal jen podle obrázku. Ale zpět ke zmíněným botám, které jako jediné zbyly z impozantní 13 metrů vysoké sochy, kterou Rolínek slavnostně odhalil 28. 10. 1928 k desátému výročí vzniku republiky.

sochu T. G. Masaryka vytvořil amatér - Stanislav Rolínek
I sochu T. G. Masaryka vyráběl Rolínek podle předlohy, kterou byla obyčejná poštovní známka. Bohužel, už po třinácti letech (v roce 1941) rozhodly protektorátní úřady, že socha musí být odstraněna a současně s ní musí být z jeskyně také odstraněny postavy našich legionářů. Stržení měl provést František Burián, továrník z Kunštátu.

Dopis úřadů s nařízením strhnout sochu T. G. Masaryka
Socha tak byla odstraněna a na jejím místě zůstaly jen boty se státním znakem vytesaným ve skále.

Socha T. G. M. v Rudce u Kunštátu stála pouze 13 let (1928-1941)

Socha T. G. M. od S. Rolínka byla vskutku impozantní.
Je jistě zajímavé, že jméno našeho prvního prezidenta, a vše, co s ním nějak souviselo, vadilo jak protektorátním úřadům, tak později poúnorovému komunistickému režimu. Dokonce tak moc, že komunisté nechali přemístit jeho pomník, který nechal postavit na památku 31 rakvických dětí, které se utopily při neštěstí na Dyji v roce 1936
Anketa
Zdroje:
místní turistická informační tabule