Článek
Pohanský původ
Den, kdy si navzájem předáváme květiny, psaní, dárky či cukrátka má své kořeny už v pohanském svátku Luperkálie. 15. února se v podvečer svobodné dívky scházely a vkládaly svá jména do urny, z níž si mládenci tahali lístky se jmény. Se ženou, kterou si vybrali, museli po následující rok tvořit pár. Často se tito lidé do sebe zamilovali a později se i vzali.
Postupem času tento zvyk zanikl. V 5. století byl 14. únor papežem vyhlášen jako den sv. valentýna, šlo o pokus christianizovat tento pohanský zvyk. Až ve středověku začal být tento nový svátek označován jako den lásky, a to zejména díky básníku Geoffrey Chaucerovi a jeho dílu Ptačí sněm, který romantizoval skutky sv. Valentina, po němž je tento den pojmenován.
Kněz nebo léčitel
Sv. Valentin, patron zamilovaných. O jeho osobě se dochovalo málo informaci. Historici se nedokážou ani dnes shodnout, kdo vlastně byl, zda biskupem z Terni či knězem v Římě. Kolují o něm dvě legendy.
Ochránce zamilovaných
První tvrdí, že byl popraven na příkaz císaře Claudia II. kvůli porušení zákazu oddávání párů. Během 3. století, kdy se vládce připravoval na válku s Góty, věřil, že svobodní muži umí lépe bojovat než ti, kteří mají lásku svého života doma. Proto zakázal všem svobodným mládencům se oženit. S tímto názorem však nesouzněl kněz Valentin. Zamilované páry potají oddával v chrámě a poté obdarovával květy z biskupské zahrady. Odsud pochází tradice s květinami.
Statečný biskup, který vykonal boží zázrak
Druhá vypráví o léčiteli, biskupu Valentinu z Terni, co hlásal slovo boží a obracel lid na křesťanskou víru. Samotný císař ho nechal sledovat a poté zavřít městským prefektem. Světec se dostal do domu úředníka. V místnost viděli sedět jeho krásnou, zato však ale slepou dceru. Muž poprosil biskupa, zda by se za jeho dítě mohl pomodlit, když je jeho víra, tak silná. A tak Valentin učinil. Přistoupil k ní a požádal Boha o vrácení zraku. Stalo se. Opět prohlédla. Zpráva o této šťastné novině se rozšířila po celém Římě. Pohané ovšem odmítli uvěřit. Rozzuřený dav se vrhl do úředníkova domu, Valentina zajali a odvedli na Flajminijskou cestu, kde ho zavraždili.
Valentýnka s anglickými kořeny
Krásnou a osobitou tradicí, která patří k tomuto svátku je psaní zamilovaných vzkazů osobám, jež máme rádi. První psaní, o kterém můžeme říct, že má tento charakter pochází z 15. století, přesněji bylo napsáno 14. února 1477 Kartey Brewsovou. Bylo zasláno jejímu snoubenci, svému „Valentýnovi“ Johnu Pastovi. Pověděla mu, že požádala svoji matku, aby se přimluvila u otce, kvůli většímu věnu. „Avšak pokud mě miluješ, a já vpravdě věřím, že ano, pak mě kvůli tomu neopustíš“, stálo v textu.
Rozmach Valentýna po revoluci
V České republice se Valentýn začal slavit pravděpodobně v roce 1990. Tedy až po pádu komunistického režimu.
Do té doby byl za svátek lásky považován 1. máj. Mnohým Čechům toto datum utkvělo v paměti dodnes a chodí se začátkem května líbat pod rozkvetlou třešeň. Symbolem 1. máje je pak Karel Hynek Mácha, jeho báseň i socha na Petříně, kterou zamilovaní navštěvují.
Romantický den
Jak tedy oslavit tento láskyplný den? Jak jsem již zmínil, nejběžnějším způsobem, jak vyjádřit náklonnost druhé osobě, je výměna valentýnek, květin nebo bonboniér. Můžete ale také strávit společný čas výletem, kinem nebo při nějaké kreativní aktivitě, například malováním nebo vyráběním keramiky. Skvělé je třeba vyrazit večer do restaurace, kam obvykle nechodíte a vychutnat si s druhou polovičkou kvalitní jídlo. Možností je mnoho – záleží jen na vás a vaší fantazii.
Zdroj:
Den svatého Valentýna – Wikipedie
https://www.euro.cz/byznys/svaty-valentyn-legenda-o-lasce-901345
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/nejstarsi-dochovane-prani-valentynka-pochazi-z-roku-1477-146509?utm_source=chatgpt.com