Článek
Zasazujeme se o navrácení strategických surovin do rukou státu, obcí a měst. Takovou surovinou je jistě i voda. Správa vody nepatří do rukou výdělečných firem, a už vůbec ne zahraničních. Současný stav velmi poškozuje všechny občany Příbrami, aniž by to bylo vyváženo jediným benefitem. Příbram potřebuje provést nutné investice – do tlakových stanic, kozičínské vodárny, vodojemu Orlov a v neposlední řadě do ČOV. Pokud bude provozovatelem jiná společnost než stoprocentně vlastněná obcí, případně svazkem obcí, nebudeme mít jako obec nárok na dotace z evropských fondů. Dotace na vodovodní infrastrukturu přitom dosahují až 80 %. K tomu musí MŽP přidat v rámci kofinancování dalších 5 %. Spoluúčast Příbrami se tak výrazně sníží až o stovky milionů korun. Prostředky, které unikají Příbrami i tomuto státu odlivem zisků do zahraničí, jdou do řádu stovek milionů za celou dobu provozování vodohospodářských sítí výdělečnými společnostmi – v drtivé většině zahraničními koncerny.
Příbram byla vždy schopná se o vodu starat sama. Vlastními prostředky. Vždy to tak bylo a nikdy s tím nebyly žádné jiné než běžné provozní problémy. Současný stav tedy nedává smysl. Příbram nedostává za pronájem infrastruktury nic než to, co do této infrastruktury musí zpětně investovat. Odměnou přichází o zisky i o možnost čerpat dotace.
Rozhodnutí zdravého rozumu by tedy mělo být jednoznačné – voda zpět do rukou obyvatel Příbrami. Ovšem ptejme se těch, kteří jsou pod původními smlouvami podepsáni, proč vůbec tyto smlouvy vznikly?
Naším cílem je využít dotace z evropských fondů a uděláme vše proto, aby se voda vrátila zpět do rukou města Příbram. V případě úspěchu bychom jako město ušetřili odhadem čtvrt miliardy korun. A naši obyvatelé by mohli mít vodu o třetinu levnější. Dále jsme se rozhodli, že s odborníky budeme pořádat přednášky o vodě pro širokou veřejnost, aby lidé znali pravdu.