Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Realitní kanceláře – jejich provize, šedá ekonomika a makléři na volné noze

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay.com

Podpis smlouvy

Realitní kanceláře nejsou v naší zemi zrovna populární. V následujícím článku se Vám pokusím vysvětlit, proč tomu tak je. Má úvaha je založena na zkušenostech i na osobní praxi z tohoto prostředí.

Článek

O co v článku půjde

V mé úvaze se nebudu zaobírat komerčními prodeji nemovitostí, nýbrž nastíním můj pohled na činnost těchto subjektů v rovině soukromých prodejů, nákupů, pronájmů a rovněž Vám vysvětlím, jak to je s makléři se smlouvou pod realitní kanceláří a s makléři, tak říkajíc, na vlastní noze.

Prověření (reference)

Makléř:

Pokud jste někdy měli tu možnost a pořizovali jste, prodávali, pronajímali nebo najímali nemovitost, tak asi víte, jaké jsou s tím starosti. A od toho by zde měli být profesionálové, kteří Vám pomohou. Skutečnost je však velmi různorodá. Co musíte první, a to je základ, udělat je, prověřit si dotyčného makléře, jak to ve vztahu ke klientovi skutečně má. Nikdy nevěřte jeho osobním webovým stránkám, ty snesou vše.

U makléře na volné noze (nepracuje pro žádnou realitní kancelář) je to velice jednoduché. Prostě si najdete reference pod jeho profilem na Seznamu (ano, sReality jsou největším serverem zabývajícím se nemovitostmi v České republice) a zhodnotíte, jestli je pro Vás vhodným kandidátem. Velkou výhodou je jeho doporučení od Vašeho známého. Pokud ho již oslovíte, nepodepisujte hned žádné smlouvy o zprostředkování bez toho, aniž byste si je důkladně přečetli. Nechte si vysvětli klidně i jedno slovo, které Vám přijde nelogické, kterému v souvislostech nerozumíte, a toto vše nechte do smlouvy zanést tak, aby to bylo jasné a srozumitelné. Zaměřte se především na termíny platnosti smlouvy, na její možné vypovězení, prodloužení (POZOR: to je u všech stejné a je vždy automatické, pokud nemovitost neprodáte v původním termínu nebo nevypovíte její prodloužení 14 dní před skončením její platnosti) a především, zaměřte se na práci s cenou Vaší nemovitosti. Makléře můžete rovněž požádat o výpis z rejstříku trestů. Nemělo chybět předložení jeho živnostenského oprávnění. Pokud Vám řekne, že na to nemáte právo, tak se s ním ihned rozlučte. Zajímejte se rovněž o následný průběh obchodu. Důležitý je jeho hypoteční specialista a v neposlední řadě advokát, který bude připravovat Kupní smlouvy. O úschově peněz záměrně nehovořím, neboť tomuto fenoménu se budu věnovat níže.

Realitní kancelář:

Zde platí vše výše napsané plus – realitní kanceláře jsou zaměřeny především na zisk z obchodů, a tak vezmou každého, kdo má zájem „u nich pracovat“. Ve velké většině jsou to nováčci, kteří s obchodem nepřišli nikdy do styku a vy můžete být jejich prvním, pokusným králíkem. Pokud tedy oslovíte nebo budete osloveni právě RK, požadujte vždy zkušeného makléře. Na rovinu říkám, že toto odvětví je neúměrně přesycené lidmi, kteří si teprve hledají své místo v realitách a snad jen 5 % jich opravdu projde prvními 5 lety praxe. 5 let praxe je rovněž doba, kdy se dá makléř považovat za zkušeného. V dnešní době je v zákoně ukotveno, že makléř musí mít vázanou živnost. Mnoho nováčků tak má svého mentora, který „hlídá“ jejich práci. Získat zkoušky však není nic těžkého.

A nyní k referencím: pokud makléř pracuje pro RK, tak po kliknutí na jeho reference se Vám nezobrazí jeho reference, nýbrž reference celé RK. Pročtěte si je důkladně. Dle toho poznáte, jak RK zachází s klienty a jestli opravdu své makléře hlídá nebo ne. Každý obchod by měl být kontrolován „orgánem“ z realitní kanceláře, který by měl dbát na lehký a poctivý průběh obchodu. Ano, slovosled, „by měl dbát“, jsem nepoužil mylně.

U podpisu smluv s RK si dejte velký pozor na práci s cenou nemovitosti, jelikož je praxí, že při podpisu stanovíte cenu, ovšem ve smlouvě máte uvedeno její automatické ponížení, pokud se nemovitost neprodá například do jednoho měsíce. Vy s tím pak neuděláte vůbec nic a soudní spor prohrajete. Hlídejte si rovněž výpovědní dobu smlouvy a na jak dlouho smlouvu uzavíráte. Ze zákona je maximální doba uzavření smlouvy stanovena na 6 měsíců (to platí i pro makléře na volné noze).

Šedá ekonomika RK:

Realitní kanceláře „zaměstnávají“ makléře na IČO. Makléř funguje jako zaměstnanec, ovšem při jakémkoli problému přebírá zodpovědnost on, včetně úhrad veškerých nákladů spojených se svou činností (cestovné, pohonné hmoty, kancelářské pomůcky, zdravotní a sociální pojištění, nájem kanceláře atd.). Pro Vás to také znamená prodražení například nájmu o DPH, jelikož v tomto případě makléř jako zaměstnanec RK vystupuje, byť on sám nemusí být plátcem daně, ovšem RK v objemu obchodů plátcem je. Všimněte si při podpisu smluv rovněž toho, kdo je zprostředkovatelem, není to makléř, nýbrž realitní kancelář. Navíc, smlouvy mezi makléři a RK jsou tvrdě nastaveny ve prospěch RK a nováčci si těchto háčků vůbec nevšimnou. RK také používají okénko v zákoně které říká, že se spolupracující osoba může vyvázat ze zaměstnaneckého poměru svým souhlasem a podpisem o tomto. RK před uzavřením „partnerské“ smlouvy dává tuto možnost jako dodatek ke smlouvě. Kdo nepodepíše, má smůlu.

Provize z obchodů:

Prodej – koupě nemovitosti:

V každém kraji ji platí někdo jiný. Můžete se tedy setkat s tím, že někde ji bude RK vyžadovat po kupujícím, někde po prodávajícím a někde se o provizi budou dělit obě strany rovným dílem. Chápu, že toto rozdělení zohledňuje kupní sílu obyvatelstva v dané lokalitě, kde se nemovitost nachází, jenže… službu RK si pořizuje prodávající a ten by měl veškeré náklady se službou související hradit pouze a jen on sám. Realitní kancelář zastupuje jeho zájmy a nikdy tomu nebude jinak. Pokud Vám některý makléř řekne, že díky zprostředkování právě realitní kanceláří (makléřem) je toto zprostředkování nezávislé a pro obě strany stejné, tak to rozhodně není pravda. Kupující by si měl nechat prověřit smlouvu s prodávající stranou vždy a za každých okolností. Mnohdy logika nevítězí nad zákonem a slova neznamenají to, co by znamenat měla.

Pronájem nemovitosti:

V drtivé většině případů (zde lokality roli nehrají), a nebojím se říci, že ve více, jak 99 % platí, že provizi makléři/realitní kanceláři platí nájemce. Toto je naprosto nelogické. I zde si službu zprostředkování zajišťuje pronajímatel, který by si také měl tuto službu zaplatit. Myslím, že těchto pár vět shrnulo vše o problému provize při hledání nájmu.

Provize a etika:

Většina RK má provizi za prodej nemovitosti stanovenu na 5 % + DPH. Příkladem budiž dům za 4.000.000 Kč, kdy provize činí 242.000 Kč včetně DPH. RK mají také určenou minimální provizi z prodeje, která činí v průměru 50.000 Kč + DPH. Tato suma je stanovena pro prodeje nemovitostí, kdy jejich hodnota nepřesahuje 1.000.000 Kč. Vraťme se ke zmiňovanému domu. Rozdíl ve výsledné ceně, je vzhledem k výše popsanému, závratných 484.000 Kč! Tedy, buď prodávající přijde o 242.000 Kč a dostane za dům „pouze“ 3.758.000 Kč nebo kupující o 242.000 Kč dům přeplatí. Ta druhá možnost je poněkud drastičtější, jelikož prodávající tím pádem zjistí, že svou nemovitost mohl prodat o bez mála čtvrt miliónu více, pokud by prodával sám. Nakonec, to samé platí v podstatě i pro první možnost, jen v obráceném gardu.

Osobně jsem se však setkal i s přímo brutální provizí, kdy si RK řekla za prodej nemovitosti závratných 10 % + DPH. Tato provize již hraničí až s drzostí.

Provize z pronájmu je kapitola sama o sobě. Tuto oblast bych nazval „zlatými devadesátkami“.

  1. Nejférovějšími zprostředkovateli (pokud tedy pomineme, že by provizi měl platit pronajímatel) jsou ti, kteří požadují jeden měsíční nájem, bez DPH, bez energií, bez jakýchkoli příplatků.
  2. Na druhém místě jsou ti, kteří si k provizi přičtou i DPH.
  3. Třetí místo obsazují makléři a RK, kteří si k sumě z bodu 2. ještě přičtou veškeré poplatky a započítají i energie.
  4. Čtvrté místo, nazveme ho odpadem, zaujímají zprostředkovatelé, kteří se nestydí říci si o 25.000 Kč na ruku za nájem ve výši (příklad) 8.000 Kč + 2.000 Kč poplatky.

Vše, co jsem výše popsal, zdražuje jak prodej/zisk nemovitostí, tak jejich pronájem

Závěrem pár rad:

  • Když už budete prodávat s pomocí makléře/realitní kanceláře, zaměřte se na recenze a doporučení. Projděte si stávající nabídky subjektu, abyste zjistili, jak vypadá jeho činnost, práce a v neposlední řadě zpracování (inzerce).
  • Důkladně si prostudujte smlouvu o zprostředkování, především dobu platnosti, způsob vypovězení a práci s cenou Vaší nemovitosti. Smlouvu nejste povinni podepsat, i když se s RK domluvíte na spolupráci. RK tak nebude mít výhradní zastoupení. Pro RK je to nevýhodné, jelikož do propagace investuje, ale vy prodáváte nemovitost třeba jednou za život, proč to tedy nemít pod svou vlastní kontrolou.
  • Trvejte na bankovní úschově Vašich peněz. Jednak Vám to zlevní (nepatrně) provizi a jednak máte jistotu, že banky Vám s penězi neutečou. V zákoně je rovněž uvedeno, že úschovu peněz NESMÍ poskytovat realitní kancelář, ani makléř!
  • Informujte se, kolik činí provize, kdo ji platí a jestli je vše uvedeno ve smlouvě.
  • NIKDY nepodepisujte bez toho, aniž byste měli dostatek času na prostudování smlouvy, popřípadě na její konzultaci s advokátem! Zprostředkovatelé Vás budou tlačit k podpisu již při prvním kontaktu – odolejte. Mohli byste udělat osudovou chybu, která Vás pak bude stát nervy a peníze.
  • Pokud se rozhodnete pro prodej vlastními silami, vše konzultujte s advokátem. Cena se za jeho kompletní služby pohybuje kolem 60.000 Kč. Vzhledem k výši provize se Vám to bohatě vyplatí. Dokonce si můžete nechat udělat i profi fotky do inzerce. To Vás vyjde na zhruba 20.000 Kč, pokud budete chtít i video prohlídku (video se vyplatí u nemovitostí dražších, jak 3.000.000 Kč).

Chci vám poděkovat, že jste dočetli až sem a doufám, že jsem vám alespoň nepatrně pomohl :-) Pokud budete mít nějaký dotaz, rád vám v diskusi pod článkem průběžně odpovím. Zhrzené realitky ignoruji :-)

Zdroj:

Mé osobní zkušenosti z pěti let praxe, coby realitní makléř.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám