Hlavní obsah

Chudoba trhá děti od rodin

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
1. 8. 9:54

V poslední době jsou stále častější případy, kdy rodiny v důsledku zvýšených nákladů přijdou o bydlení. Děti odtržené od rodičů jsou umístěny do dětských domovů. Drastické scény při odebírání dětí nejsou žádnou výjimkou.

Článek

Tento příběh je jen jedním z mnoha. V malém domě nedaleko Brna bydlel táta, máma a dcera. Táta pil a o dům se nestaral. Pil a pil, až dům doslova propil. Když umřel, zůstaly jen dluhy. Naštěstí se zbytek rodiny nemusel z domu vystěhovat a mohli i nadále zůstat v nájmu. Pak přišel nepodařený vztah dcery a do domu přibyl malý Dominik. Otce syn nezajímá, a proto na něj neplatí. Stav domu se časem zhoršil natolik, že si museli najít jiný podnájem. Ten byl násobně dražší. Dceru postihla nemoc, pro kterou už nemohla vykonávat svoji práci. Tím pádem nebylo z čeho platit nájem. Než stačili vyřídit příspěvek na bydlení, skončili na ulici. Protože aktuálně nebylo volné místo v azylovém domě pro matky s dětmi, umístili Dominika do dětského domova vzdáleného víc jak 70 km od Brna. Pro dceru s matkou se po několika měsících našlo místo v azylovém domě pro dospělé. Doba, po kterou mohou pobývat azylovém domě, se rychle krátí. Hrozí, že dcera s matkou opět skončí na ulici.

Maminka má malý důchod a dcera jen sociální dávky. Dcera si vyřizuje invalidní důchod, ale znáte to, úřady mají času dost. Současně si hledá práci, kterou může, vzhledem k svému postižení, vykonávat. Což není úplně jednoduché. Potřebovaly by ušetřit na kauci na pronájem, ale není z čeho. Vzhledem k tomu, z jakého prostředí budou přicházet do nového nájmu, bude většina budoucích pronajímatelů požadovat až tříměsíční kauci. V jejich případě se jedná o částku, kterou nemají šanci uspořit.

Jsme schopni najít pro rodinu nájem, který za pomoci příspěvku na bydlení zvládnou dlouhodobě platit. S vyřízením sociálních dávek (příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení) pomohou sociální pracovníci, kteří se o rodinu dlouhodobě starají. Zajištění bydlení je nutnou podmínkou pro to, aby soud rozhodl o propuštění Dominika z dětského domova a rodina mohla opět žít společně.

Maminka je silně fixovaná na ostatní členy rodiny. Její rozdělení nese velmi těžce. Vzhledem ke svému vysokému věku si uvědomuje, že jejich společný život se každým dnem neodvolatelně krátí.

Při každé návštěvě v dětském domově se Dominik ptá, kdy si ho odvezou a budou zase všichni spolu. Odpověď máte ve svých rukou.

Pro zajištění finančních prostředků na složení kauce jsme založili dárcovskou výzvu na portálu Darujme.cz. Sami jsme do ní přispěli. Odkaz najdete na https://www.darujme.cz/projekt/1208289

Váš dar pomůže sloučit jednu nešťastnou rodinu dohromady, protože bez vás to nezvládnou. Děkujeme za jakoukoliv částku, kterou jim pošlete. Sdílejte prosím tento odkaz všem, kterým takové situace nejsou lhostejné.

V případě získání většího množství finančních prostředků nabídneme pomoc dalším rodinám, které jsou v podobné situaci.

Z důvodů ochrany nezletilého dítěte je jméno dítěte změněno a fotografie jsou pouze ilustrativní. S rodinou Dominika a sociálními pracovníky, kteří se o ně starají, jsme v těsném kontaktu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz