Hlavní obsah
Aktuální dění

Kandidáti do Evropského parlamentu, které zajímá ochrana zvířat

Foto: Jitka Saniová/Leonardo AI

Volební kalkulačka na Seznamu a velice dobře sepsaný přehled od CIWF, NESEHNUTÍ, Obránců zvířat a Svobody zvířat mi pomohly rozhodnout se, komu dám hlas ve volbách do parlamentu EU.

Článek

Tento týden se uskuteční volby do Evropského parlamentu. Už víte, koho budete volit? Já se v posledních letech často dívám na to, jak se politici staví k ochraně zvířat. Proto mě velice potěšilo, když jsem dostala newsletter od CIWF s odkazem na parádní přehled, který vytvořily organizace CIWT, NESEHNUTÍ, Svoboda zvířat a Obránci zvířat pro ty, kteří jako já chtějí volit politiky zavazující se podporovat ochranu zvířat.

V rámci kampaně těchto organizací bylo osloveno celkem 45 kandidujících z 9 politických stran a uskupení s největším volebním potenciálem. První pětice kandidujících z těchto 9 subjektů dostala možnost vyjádřit svůj postoj k sedmi závazkům týkajícím se významných oblastí ochrany zvířat.

O něco níže je odkaz, jak to dopadlo. Moc se mi líbí, jak je vše přehledně zpracované.

Na dané webové stránce pod úvodními obrázky zvířat uvidíte vysvětlivky k přehledu výsledků: zelená „fajfka“ znamená, že se kandidát o dané téma ochrany zvířat zajímá a bude prosazovat jeho zavedení v EU. Červený křížek je opakem – kandidát nesouhlasí s prosazováním tohoto tématu; palec dolů = daný kandidát organizacím neodpověděl. Někde je připojeno „i“, což jsou dodatečné informace.

Tato políčka s informacemi se mně osobně líbila, protože daný kandidát i leccos vysvětlí, a tím zdůrazní svůj zájem. Takže například u Piráta Marcela Kolaji lze kliknout na „i“ a dozvíte se toto:

Foto: Jitka Saniová/CIWF

komentář z volebního přehledu

Opět se vrátím k webové stránce. Pod sedmi fotečkami v kolečku s vysvětlivkami, na jaká témata ochrany zvířat se tyto organizace ptaly, následují výsledky.

Ty jsou velice přehledné a zajímavé. Doporučuji se na stránku podívat. Hned na první pohled se vidí: Zelení a Piráti odpovídají často kladně, že je dané téma zajímá a slibují jej prosazovat.

Jak budete rolovat níže a níže, lze vidět hodně „palců dolů“, tzn. že daní kandidáti neopověděli.

Samozřejmě že ochrana zvířata je jednou z části volebních slibů, ale tentokrát jde o hodně. Hezky to vyjádřila paní Romana Šonková:

„Chtěli bychom vyzvat Čechy a Češky, kterým záleží na zvířatech, aby určitě přišli k volbám. Výsledky naší kampaně jim mohou pomoci se rozhodnout, koho volit. V končícím volebním období Evropský parlament velmi nedostatečně zohledňoval postoje a přání občanů a občanek. Právě to mohou lidé změnit svým hlasem,“ upozorňuje Romana Šonková, vedoucím CIWF Česko.

Foto: Jitka Saniová/CIWF

Graf pro volby do parlamentu EU a témata ochrany zvířat

CIWF - Compassion in World Farming sídlí ve Velké Británii. Má velký počet příznivců, a také poboček. Jedna z nich je i u nás. Vede ji Romana Šonková.

Tím nejzajímavějším faktem je, že tuto organizaci založil pár, který vlastnil farmu. Peter a Anna Robertsovi se začali děsit, co se děje v 60. letech s hospodářskými zvířaty. S hrůzou sledovali trend zavádění klecí, izolujících kotců a zhoršující se podmínky pro hospodářská zvířata. Lidé, kteří mumlají, že to byl určitě zase nějaký „ochránce z města, který ničemu nerozumí“, se velice mýlí. Peter Roberts vystudoval vysokou školu zemědělskou a pracoval na farmě. A najednou viděl hrůzu chovu hospodářských zvířat, a tak založil hnutí na jejich ochranu.

Došlo to bohužel příliš daleko. Zvířata, která nám dají to nejcennější – svůj život, prožívají peklo od narození až po odporné transporty, bití, aby se postavila do fronty, a následně byla zabita. Tohle peklo se ale začíná ukazovat veřejnosti, a časy se mění. K lepšímu. Stále více lidí se projevuje lidštěji a umí soucítit. CIWF se stala světovou organizací, která zaznamenala již vítězství a úspěchy. V některém dalším článku vám o nich napíši.

Dneska jsem chtěla psát o kandidátech do voleb. Všechny organizace na ochranu zvířat, včetně CIWF, prošly opravdu těžkým údobím, neboť zájem o zvířata byl v minulém století malý. Lidé bránící zvířata to ale nevzdali. Díkybohu. Nyní stále více lidí ví, že zvířata cítí radost, bolest i strach jako my lidé. Stále více lidí se zajímá o zvířata a o to, jak žijí. V tomto ohledu je situace lepší a lepší, stojí nám však v cestě legislativa. Zákony, které podpoří nás, kteří chceme udělat svět lepší pro všechny, i zvířata.

Ještě před dvěma týdny jsem tu psala legrační článek o čivavě Mátě, která chce kandidovat do EU. Nevěděla jsem, koho volit. Konečně to vím. Pokud se podíváte na onen přehled, možná vás napadne i jiná věc. Kandidátům, u nichž je palec dolů, a tudíž jim toto téma nestálo ani za odpověď, nerozumím. Můžeme spolu nesouhlasit, ale pak si to máme přece upřímně říci. Jak mám věřit, že mě bude dobře reprezentovat kandidát, kterému ani nestálo za to, aby odpověděl na otázku lidem, kterým na něčem záleží?

Každý z nás si musí vybrat své favority, pokud je ještě nemáte, třeba vás tento blog inspiruje.

Děkuji CIWF za sdílení materiálů a souhlasu publikace výsledků a grafu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz