Článek
Debaty se zúčastnili přední brněnští onkologové z Masarykova onkologického ústavu, Fakultní nemocnice u svaté Anny a Fakultní nemocnice Brno. Na stejné téma byla také připravena výstava fotografií z života žen, které podstupují tuto léčbu.
Diskuse se zaměřila především na to, co onkologická a paliativní léčba pacientům v Brně nabízí. Byly diskutovány problémy spojené s financováním paliativní péče, s nutností rozšíření paliativní péče do oblastí, kde není dostupná lůžková ani mobilní hospicová péče. „Důležitou součástí paliativní péče je včasné odhalení potřeby této péče, a především o této problematice informovat širokou veřejnost,“ řekla Lucie Světláková, primářka Domu léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě.
Primářka Lucie Světláková absolvovala lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a získala atestaci z klinické onkologie a následně paliativní medicíny na Masarykově onkologickém ústavu. V současnosti pracuje částečně v ambulanci paliativní medicíny a je primářkou Domu léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě. Také je součástí konziliárního paliativního týmu ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. Své odborné znalosti a dovednosti uplatňuje v komplexní péči o pacienty s onkologickým onemocněním a v paliativní léčbě.
Paliativní léčba je určena pacientům v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění. Je zaměřena na poskytování podpory těmto pacientům a jejich rodinám. Cílem této léčby je zmírnit příznaky onemocnění a tlumit bolest tak, aby byla zachována co nejvyšší kvalita života pacienta.