Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Ochrana přírody jako dobro pro naši Zemi? Anebo taky ne?

Foto: Seznam.cz

Hra na ochranu přírody s příchutí peněz daňových poplatníků aneb jak chráníme jen něco a jen, když se nám to hodí.

Článek

Jistě se většina z nás shodne na tom, že nechceme naši planetu přivést do stavu, kdy bychom na ní, jako lidé, nepřežili. Možná už menší část, ale stále většina, která nemyslí pouze na sebe by souhlasila s tím, že nechce planetu Zemi předat další generaci v horším stavu, než ji sami přebrali. Skutečně to jako společnost děláme nebo jen rozhazujeme nejen finanční prostředky na všechny strany, jak pár panelákových ekologů píská?

Kuřátko z KFC bez jatek

Je opravdu zarážející kolik lidí si myslí nebo se považují za ochránce přírody, přitom jsou to lidé, kteří chrání přírodu jen na sociálních sítích, bohužel o to hlasitěji. Je velmi smutné číst příspěvky a články, které kritizují zemědělce, myslivce, rybáře - lidi, kteří jsou ve většině v opravdové symbióze s přírodou, opravdu vědí, co se venku děje a spousty z nich se s tím snaží něco dělat. Lidé ztratili kontakt s přírodou, s její realitou, se smrtí. Ano je to tak, nejsou výjimkou debaty nad kuřetem z KFC, kde diskutující hází špínu na zemědělce a opovrhují porážkami zvířat.

Jak platíme, když nemusíme

Zdá se, že to snad nemá s ochranou přírody nic společného? Ale má! Nedávno HZS Libereckého kraje publikoval zprávu o záchraně divokých prasat, která byla zaklíněná někde ve skalách. Ano, v Libereckém kraji, kde tento stát nedávno dal 14 milionů nás daňových poplatníků za to, že tato vysvobozená prasata v noci najde a zastřelí policejní odstřelovač. A přitom se pouze bojíme říct… tato prasata zachraňovat nebudeme, ale zastřelí se. Jenže korektnost. Je tohle ochrana přírody?

Kolem roku 2010 bylo velkou debatou, zda lovit Kormorána velkého. Debata zejména mezi rybáři a pseudoochránci přírody skončila, jak se dalo čekat, protože tak to nakonec skončí vždy. Kormorán totiž způsoboval takové škody, že se v jeden den z chráněného druhu stal druh, za jehož odlov se myslivcům platilo a platí do teď. Jenže lov je pro mnohé tabu a proto se to vždy dostane až na samou hranu únosného. Je tohle ochrana přírody?

V mém okolí se velmi intenzivně snažíme o návrat koroptve do naší přírody. Tohle bych za ochranu přírody považoval bez debat. Je nutné podotknout, že i na toto náš stát vydává peníze daňových poplatníků. Je však každoročním evergreenem přílet dalšího živočišného druhu, který je pseudoochránci přírody protežován a takový krkavec stejně jako sojka s populací koroptve zatočí velmi rychle. Co tedy opět děláme? Házíme peníze z oken a v budoucnu budeme házet několikrát tolik, protože situace časem dospěje do fáze „kormorán“. A co vlk? A co bobr?

Chytrák nebo odborník

Jak ovšem poznám, jestli ten, koho sleduji, danému problému rozumí, nebo jen rozumuje a snaží si získat mou podporu a like?

Nepoznám! Bohužel!

V tom případě bych se vyhnul přehnaným komentářům a reakcím na taková témata a s ochrannou přírody bych se nepouštěl do problémů, kterým nerozumím, ale začal sám u sebe. Co se týče přírody v mém okolí. Na procházkách bych třeba sbíral odpadky. Nepouštěl bych své domácí mazlíčky, aby štvali divoká zvířata. Vykastroval bych kočky, jejichž koťata se stávají toulavými a decimují zpěvné ptactvo. Snížil spotřebu jednorázových obalů a přemýšlel, jestli něco, co vyhazuji, nemůže posloužit někomu jinému.

V neposlední řadě bych se domluvil s nějakým myslivcem, rybářem, zemědělcem, zkrátka člověkem, který je v přírodě pořád. Zda by mně nepopsal svůj pohled na věc. Třeba potom získám relevantní názor, bez křiklounů a pseudoochránců z internetu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám