Hlavní obsah
Cestování

Beroun je bránou do turisticky atraktivních oblastí Českého krasu a Křivoklátska

Foto: Josef Pešout

Ilustrační snímek z Berouna ve Středočeském kraji

Beroun leží na soutoku řek Berounky a Litavky v překrásné kopcovité krajině mezi dvěmi chráněnými krajinnými oblastmi Českým krasem a Křivoklátskem. V současnosti je okresním městem patřícím do Středočeského kraje.

Článek

O Berounu se často píše v souvislosti s tím, že je bránou do obou turisticky atraktivních oblastí. Město k tomu předurčuje příhodná poloha díky významným komunikacím silniční a železniční dopravy. Konkrétně je to dálnice D 5 spojující Prahu s Plzní. Železniční uzel obsahuje tratě na Prahu a Plzeň, ale i Příbram a Rakovník.

Už v minulosti byl Beroun obchodní křižovatkou. V současnosti má asi 19 tisíc obyvatel a je správním, kulturním a průmyslovým centrem regionu.

Při návštěvě Berouna jsem si po příjezdu vlakem od Prahy hned všiml zmodernizované nádražní budovy, která po rekonstrukci splňuje všechny standardy pro cestování. Provoz především na trase mezi Prahou a Plzní je v Berouně hodně frekventovaný.

Z nádraží jsem se vydal přímo do centra města. Jeho historické jádro je nádherně opraveno a od roku 1992 je městskou památkovou zónou. Dominantou je budova radnice na Husově náměstí, jejíž pseudorenesanční podoba pochází z roku 1903.

Pro berounské náměstí je charakteristická skupina měšťanských domů na jeho jižní straně. Domy se zachovanými gotickými kamennými klenutými sklepy, renesančními prvky a barokními štíty stojí na místě původních gotických domů. Nejstarším, historicky doloženým a architektonicky nejcennějším domem v Berouně je Jenštejnský dům. Berounské městské opevnění s dvěma branami je jedním z nejzachovalejších hradebních systémů v Česku.

Mimo památkovou zónu stojí ještě dvě sakrální památky. Zábranský kostel z roku 1528. V 18.století byl barokně přestavěn. Druhou památkou je kaple Bolestné Panny Marie, která byla postavena u studánky, u níž se v roce 1723 udála řada zázraků a jejíž vodě byla připisována léčebná moc.

Město proslulo i svými každoročními hrnčířskými trhy, na které se vždy druhý víkend v září sjíždějí nejlepší hrnčíři a keramici z celé republiky. Právě hrnčíři patřili ve středověku k váženým a uznávaným řemeslům. Velkou atrakcí je také berounská Městská hora s rozhlednou a medvědáriem.

Město Beroun nabízí mnoho možností pro sport i turistiku v blízkém okolí. Odtud se turisté i návštěvníci města snadno dostanou jak ke známým hradům Karlštejn, Křivoklát, Točník či Žebrák, tak např. do Koněpruských jeskyň, ke Svatému Janu pod skálou nebo do Tetína.

Zdroj: Infocentrum a s využitím webových stránek Atlas Česka

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz