Článek
Petra Vítková je současně trenérkou starších dorostenek DHC Slavie Praha.
S Petrou Vítkovou jsem hovořil o její dosavadní sportovní kariéře, ať už z pohledu hráčské éry, či trenérské současnosti.
„Z házené mám jen dobré vzpomínky a na celý život, v reprezentaci jsem byla od roku 1997 do roku 2014. A bojovat v národním týmu se lvíčkem na dresu je vždycky speciální. Zní to jako klišé, ale je to pravda,“ svěřila se Petra Vítková na úvod rozhovoru.
Jak to bylo s vašimi tituly na klubové úrovni?
Získala jsem jako hráčka dva s pražskou Slavií, pak jsem šla do Ostravy a s Porubou jsme taky vyhrály ligu. A tři roky v Baníku Most jsou spojené se stejným počtem titulů. Tehdy začala mostecká dominance, která prakticky trvá dodnes.
Prosadila jste se se svými týmy i v pohárové Evropě.
Při působení v Černé Hoře jsem byla u triumfu Budučnosti Podgorica v evropském Poháru vítězů pohárů po finále nad maďarským Györem v roce 2006. S Baníkem Most jsem pak vyhrála tehdejší Vyzývací pohár. Bylo to úžasné i díky skvělým pocitům a nadšení mosteckého publika.
Z hráčské role v Mostě jste plynule zamířila na trenérskou pozici u házenkářek v pražské Slavii. Jaké to bylo?
Hned první sezonu, co jsem byla u týmu Slavie, se nám docela dařilo a hrály jsme taky o titul. Zrovna proti Mostu, kde mě znovu přijali velkým potleskem. Byla jsem za to moc ráda. Rozhodl třetí zápas ve prospěch Severočešek, takže Slavia měla stříbro. Postupně jsem přešla do tréninkového centra mládeže a k dorostenkám pražské Slavie. Byla jsem i asistentkou trenéra Dušana Poloze u reprezentace juniorek a pak jsem dostala šanci jako hlavní trenérka národního týmu dorostenek.
Když se zastavíme u současné ženské házené, tak tři kluby z česko-slovenské MOL Interligy, tedy Slavia Praha, Kynžvart a Michalovce, jsou ve čtvrtfinále Evropského poháru. A „vaše“ Slavia sehraje dva zápasy na Islandu. Jak se k tomu stavíte?
Slavii vylosovali Valur Reykjavík a bude to mít těžké. Ale je to už fáze jen s osmi nejlepšími celky, takže půjde o porovnání výkonnosti. Každopádně přichází další příležitost k získání zkušeností se zahraniční házenou. Slavia i Kynžvart mají šanci poznávat soupeře z různých částí Evropy. A tudíž i mentalitu lidí v tamních zemích. Pestrost je úžasná, ať už jde o kluby z Balkánu nebo ze severu Evropy. I v nich mohou být zahraniční hráčky, což přináší i atraktivitu apod.