Článek
Na tamním vlakovém nádraží panuje čilý ruch po celý rok, o čemž jsem se několikrát v posledních letech přesvědčil při cestování na Moravu a zpátky do Prahy. Právě i kvůli výbornému spojení do Pardubic a hlavního města, opačným směrem na Olomouc a Ostravu a dalším směrem na Svitavy, Brno a Břeclav, je Česká Třebová frekventovaným železničním uzlem.
Byť je Česká Třebová díky železniční dopravě široce vnímána cestující veřejností, lidé za okny projíždějících rychlíků často vůbec netuší o dalších souvislostech, které město charakterizují. Za zmínku stojí malebné náměstí, řada parků a sportovišť, jakož i pěkné okolí a další zajímavá místa.
Okolní příroda poskytuje dostatek příležitostí k procházkám po hustých lesích, které patří ke Svitavské či Zábřežské pahorkatině. Kousek od České Třebové prochází pomyslná hranice mezi Čechami a Moravou. Zájemci o turistické výlety mohou z města vyrazit po několika značených trasách. Střed města byl vyhlášen Městskou památkovou zónou.
Budova radnice patří k nejcennějším památkám ve městě. Byla postavena v roce 1547 v renesančním stylu. Nedaleko radnice se tyčí klasicistní kostel sv. Jakuba Většího, před jehož vstupem stojí několik soch světců. Barokní budova děkanství se nachází za kostelem. Ve středu náměstí najdeme mariánský sloup.
Město má bohatou kulturní tradici. Výborné zázemí pro kulturní akce představuje nově rekonstruovaná budova Kulturního centra spolu s modernizovanou Malou scénou. V klubu Modrý trpaslík se pravidelně konají festivaly Tyjátr na trati, Literáti na trati a Rock na trati. V listopadu před svátkem svaté Kateřiny se koná pouť.
Nabídka sportovního vyžití v České Třebové je opravdu pestrá. K dispozici jsou dobře vybavená sportoviště, volejbalová hřiště, tenisové kurty, fotbalový stadion, hokejbalové hřiště, zimní stadion, skate park, lezecká stěna nebo kuželna. Celý region je protkán bohatou sítí značených cyklostezek a cyklotras.
Zdroj: webové stránky kudyznudy a Atlas Česka