Hlavní obsah
Cestování

České Budějovice jsou stále přitažlivou metropolí Jihočeského kraje

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Josef Pešout

Ilustrační snímek z části náměstí v Českých Budějovicích

Při svých cestách do jižních Čech jsem v letošním létě dokonce několikrát zavítal do Českých Budějovic. Není nutno připomínat, že statutární město ve stejnojmenném okrese leží na soutoku řek Vltavy a Malše.

Článek

České Budějovice jsou správní a kulturní metropolí Jihočeského kraje. V Budějovicích žije takřka 100 tisíc obyvatel, v aglomeraci pak kolem 170 tisíc obyvatel. Historické centrum bylo roku 1980 vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Jméno krále Přemysla Otakara II., který v roce 1265 České Budějovice založil, připomíná hlavní náměstí s rozměry 133 × 133 m, největší čtvercové náměstí v Česku a jedno z největších v Evropě.

V jeho středu stojí barokní Samsonova kašna, poblíž je v dlažbě zasazen pověstmi opředený bludný kámen; dá se poznat podle vyrytého křížku. Z výšky náměstí střeží gotická Černá věž s renesanční bání; je o 36 cm odkloněná od svislé osy, největší z jejích zvonů se jmenuje Bumerin a váží 3 700 kg.

Na náměstí stojí také bohatě zdobená radnice se sochami 4 ctností v nadživotní velikosti. K nejstarší části Českých Budějovic patří bývalý dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie, založený současně s městem v těsné blízkosti náměstí. Kostel byl součástí hradebního systému, zbořeného v 19. století, z něhož se dochovaly do současnosti jen zbytky hradeb s věží zvanou Železná panna a okrouhlou baštou Otakarkou na nábřeží Malše a s Rabenštejnskou věží.

Z městských bran zůstala jen Solná branka vedoucí k řece. Nejznámější stavbou a zároveň dominantou města je volně stojící 72 m vysoká Černá věž, postavená v 16. století poblíž náměstí. Spodní část věže (5 pater) je vystavěna v gotickém slohu, vrchní část s ochozem a kopulí je renesanční. Původně sloužila jako zvonice a hláska. Dnes slouží jako vyhlídka. V jejím sousedství stojí katedrální barokní chrám svatého Mikuláše, založený rovněž současně s městem.

Na Starém městě v místech původní osady Budivojovic je hřbitovní kostel svatého Jana Křtitele a svatého Prokopa, který byl uváděn jako farní již ve 13. století. Do dnešní podoby byl přestavěn v 15. a 16. století.

Originální prémiový ležák Budweiser Budvar znají milovníci kvalitních piv po celém světě – a kde jinde by se s ním měli důvěrně seznámit než právě v Českých Budějovicích? V návštěvnickém centru pivovaru si mohou zájemci prohlédnout multimediální expozici s názvem Příběh budějovického piva, zlatým hřebem prohlídky je ochutnávka piva přímo v ležáckém sklepě.

Pokud to turisty a výletníky táhne spíš za město a do přírody, mohou se vydat na zříceninu Dívčí Kámen, jejíž impozantní zdi vyrůstají ze strmého skalnatého ostrohu nad údolím řeky Vltavy. Hrad založili roku 1349 Rožmberkové, v jejich držení zůstal téměř po celou dobu své existence a dnes se řadí k nejrozsáhlejším hradním areálům v Česku.

Také v dalším okolí Budějovic je spousta pamětihodností. Alšova jihočeská galerie sídlí na zámku Hluboká, ale přímo v Českých Budějovicích stojí za to navštívit její pobočku v goticko-renesančním Wortnerově domě. Deštivý den si lze užít i v Jihočeském muzeu, které kromě stálých expozic a výstav v hlavní budově nabízí ojedinělou zajímavost – Muzeum koněspřežky ve Strážním domku v Mánesově ulici.

Zdroj: I s využitím webových stránek kudyznudy.cz a Atlas Česka

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz