Článek
Martin Moravec měl v tamním Národním domě přednášku a besedu se čtenáři a zájemci o literaturu.
Už když jsem zjistil, že Martin Moravec zavítá na sever Čech, nenechal jsem si ujít setkání s ním. Předtím jsem ho naposledy viděl v roce 2002 při společné novinářské práci. Konkrétně to bylo při cestě a zápase fotbalistů Teplic v tehdejším Intertoto Cupu v italské Bologni. Samozřejmě si vybavuji, že Teplice v té době trénovali František Cipro s asistentem Františkem Strakou a v týmu nastupoval například i Pavel Horváth. To jen na dokreslení.
Byť měl Martin Moravec za sebou takřka dvouhodinové povídání na jevišti kulturního sálu ústeckého Národního domu, ochotně mi věnoval také nějaký čas na svoje vzpomínání i přiblížení nynější spisovatelské činnosti.
„Pocházím z Rychnova nad Kněžnou a první článek jsem měl uveřejněný v Orlickém deníku. Bylo to o fotbale a dostal jsem za něj složenku na šedesát korun. Postupně jsem se začal věnovat studiu novinařiny v Praze a jako elév jsem se dostal do sportovní redakce jednoho z celostátních deníků,“ řekl mi Martin Moravec o svých prvních krocích v pro něj zajímavém prostředí.
Když jsem mu připomněl, že jsem rovněž znal osobně novinářské legendy Václava Pacinu, Jaroslava Šálka, tak Martin Moravec se doslova rozplýval. Právě s oběma jmenovanými redaktory, reportéry a publicisty totiž měl možnost pracovat ve stejné redakci. A to byla pro začínající novináře obrovská zkušenost a škola profesionality.
„Psal jsem do novin hlavně o fotbale, ale hodně jsem se potom věnoval i tenisu. V roce 2010 jsem byl pracovně ve Wimbledonu při finále dvouhry mezi Rafaelem Nadalem a Tomášem Berdychem,“ řekl mi Martin Moravec. To už byl uznávaným vedoucím redaktorem čtvrtečního Magazínu dotyčného deníku, v němž působil a je tam dodnes.
Ale při setkání s Martinem Moravcem došlo samozřejmě i na jeho současnost spisovatele.
„Po sportovních biografiích Jsem! (Petr Koukal) a Jiná (Gabriela Koukalová) jsem se dostal k žánru, který mám ze všech nejradši,“ uvedl autor úspěšných knížek.
„Dlouhé měsíce jsem trávil s lidmi zajímavých profesí a postupně vznikly následující knižní rozhovory. Vladimír Beneš: Mé cesty do hlubin mozku (2019). David Hecl: Mluví k vám kapitán (2021). Josef Mareš: Moje případy z 1. oddělení (2022). Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem (2023). Ale snad to můžu říct: všechny se staly bestsellery. A ta s lékařem letecké záchranky Markem Dvořákem dokonce získala čtenářskou cenu Magnesia Litera,“ připomněl Martin Moravec fakta, která jsou k dispozici i na jeho oficiálních webových stránkách.
Čerstvou novinkou je kniha: Adam Dolník: Svět elitního vyjednavače.
Martin Moravec ji představuje právě při besedách se čtenáři a bylo tomu tak i v Ústí nad Labem. Autor knižního rozhovoru všem přítomným na besedě naznačil, že zmíněná kniha zavádí čtenáře do nejtemnějších zákoutí zločinu.
„Tedy na místa, kde se unáší, vyhrožuje a požaduje výkupné. Adam Dolník je tím nejpovolanějším průvodcem. Jako jeden z mála lidí na světě vyjednává s únosci, vyděrači, piráty i teroristy. Ze zajetí už dostal desítky rukojmích a při jeho vyprávění mrazí. Potýkal se s kriminálními gangy, somálskými piráty, ale třeba i s Islámským státem. Nejednou se ocitl mezi teroristy a v situacích, kdy mu hrozilo, že se sám nevrátí domů,“ nastínil Martin Moravec v těchto intencích obsah svojí knihy.