Hlavní obsah
Cestování

Vlaky z Děčína do Rumburku jezdí i po německém území přes Bad Schandau

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Josef Pešout

Ilustrační snímek z vlakového nádraží v Rumburku na Děčínsku

Rumburk je město ležící v nejsevernější části České republiky, na severovýchodě okresu Děčín ve Šluknovském výběžku a protéká jím říčka Mandava. V Rumburku jsou také hraniční přechody do Německa – Seifhennersdorf a Neugersdorf.

Článek

Do Rumburka existuje přímé vlakové spojení z Děčína přes Benešov nad Ploučnicí a Českou Kamenici. Jelikož komplikací na této trati byly zrovna výluky a nutnost náhradní autobusové dopravy, vydal jsem se do města rovněž vlakem, ale jinou trasou. Konkrétně z děčínského hlavního nádraží přes německé území se zastávkami v Bad Schandau a Sebnitz.

V Bad Schandau hodně českých i německých turistů přestupovalo na spoje do Drážďan a Míšně. Vlak směrem do Rumburka se vrátil na území Česka v Dolní Poustevně a přes Mikulášovice, Velký Šenov a Šluknov dorazil do Rumburka.

Samozřejmě jsem se při návštěvě zajímal o historii města, z níž vyplývá, že nejstarší doklad o existenci Rumburku přináší listina městské rady ve Zhořelci, vydaná 7. července 1298. Rumburk se svým plátenickým, vlněným a bavlněným zbožím a soustružnickým zbožím měl v průmyslovém světě dobré jméno.

Město Rumburk bylo proslulé výrobou véby, a tzv. „rumburských“ kamen a dalšími produkty. Stávala zde také největší manufaktura v České republice – Allasonova továrna na sukno.

Rumburku se pro jeho honosnost říkalo „Malá Paříž“. V roce 1918 na sklonku 1. světové války proběhla ve městě vzpoura navrátilců z ruského zajetí. Deset účastníků bylo popraveno a další byli vězněni v Malé pevnosti v Terezíně. V areálu kapucínského kláštera se nachází Loretánská kaple vybudovaná počátkem 18. století, jde o nejseverněji stojící stavbu svého druhu na světě.

Z Rumburka pochází Albin Hugo Liebisch, který se proslavil výrobou motocyklů Čechie – Böhmerland. Liebischovy motocykly Čechie-Böhmerland se staly pojmem a jsou to dodnes nejdelší motocykly na světě. V halách krásnolipského továrníka Alfreda Hielleho vznikly roku 1925 první prototypy Liebischových motocyklů, které od roku 1927 nesly obě značky — Böhmerland a Čechie.

Sám Liebisch podnikal v rámci propagace svých strojů neobvyklé cesty po celé Evropě, ke kterým patřily také reklamní výjezdy na obtížně přístupné hory (Jedlová, Klíč, Ještěd… atd.), pokoření alpských průsmyků nebo účasti motocyklů Čechie na motoristických závodech.

V Rumburku se návštěvníci města mohou zajít podívat do neobvyklé expozice církevního umění Šluknovska v Loretě Rumburk, která nabízí zážitek pro všechny smysly. V Klenotnici jsou k vidění ornáty a bohoslužebné nádoby a lze se seznámit i s vůní kadidla.

Součástí ambitu Lorety v Rumburku jsou také Svaté schody – po 28 dřevěných stupních Svatých schodů stoupají věřící pouze klečmo. Pokud turisty lákají spíše výlety do přírody, měli by vystoupat na cihlovou rozhlednu Dymník, kam lze dojít po Naučné stezce Dymník.

Zdroj: I s využitím webových stránek kudyznudy

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz