Článek
Dobříš je hned po Příbrami druhým největším městem v okrese. Ve městě převažuje strojní, dřevozpracující a kožedělný průmysl.
Největším turistickým lákadlem je zámek Dobříš, postavený ve stylu slavných francouzských zámků. Kromě historických interiérů, včetně obrazové galerie a speciální trasy pro děti, si mohou zájemci prohlédnout také expozice městského muzea, velkolepou francouzskou zahradu s květinovými ornamenty, stříhanými živými ploty a řadou sousoší, soch a fontán i rozsáhlý anglický park. Milovníci romantiky se na zámku mohou ubytovat, hostům zámeckého hotelu je k dispozici fitness nebo půjčovna horských kol.
Nádherný dobříšský zámek byl do dnešní podoby vystavěn v polovině 18. století. Jedná se o patrovou trojkřídlou stavbu kolem čtvercového dvora. K zámku přiléhá obdélný architektonický park. Celý objekt leží přímo u silnice vedoucí na Prahu.
Ve francouzském udržovaném parku na návštěvníka dýchne atmosféra vídeňského Schönbrunu. Za návštěvu jistě stojí i kostel Nejsvětější Trojice, jehož stavitelem byl František Josef Moravec. Ze sarkálních staveb stojí za zmínku i kostel Povýšení sv. Kříže. Na stráni vrcholku Větrník se nacházízachovalý židovský hřbitov.
Městem prochází značená cyklistická trasa, která zájemce zavede na vrcholky Hřebenů. Jihovýchodním směrem od města vede značená turistická trasa, vedoucí k údolní nádrži Slapy.
Kousek od Dobříše, pod hrází rybníka ve Staré Strži, se nachází letní sídlo a památník spisovatele, dramatika a novináře Karla Čapka. Na Strži Čapek napsal Válku s mloky, Bílou nemoc, První partu, Cestu na sever i další díla; tady si vychutnával venkov, houbaření a malebnou přírodu Dobříšska, podílel se i na přestavbě domu a na úpravách rozsáhlé zahrady.
Kromě domu si mohou návštěvníci prohlédnout také řadu příjemných odpočinkových zákoutí v okolí a projít se po místech, kam Čapek rád chodíval.
Článek byl již dříve publikován na webu www.mediashow.cz.
Zdroj: S využitím webových stránek kudyznudy.cz a Atlas Česka