Článek
Dopravní dostupnost vychází z napojení na rychlostní železniční uzel v nedaleké České Třebové a přímo Moravskou Třebovou prochází silniční komunikace z Olomouce do Hradce Králové.
Do Moravské Třebové jsem při své cestě přijel vlakem právě z České Třebové. A to už s představou, že ve městě je hodně příležitostí pro vnímání pozoruhodné krásy památek Moravské Třebové. Po nezbytné „zastávce“ v informačním centru na náměstí jsem začal prohlídku města na zámku. Jak jsem se dozvěděl, nachází se tam jedna z nejstarších renesančních památek dochovaných na sever od Alp – zámecký portál z roku 1492. Zámek je postupně rekonstruován a stává se vyhledávaným centrem kulturního a společenského dění – www.zamekmoravskatrebova.cz.
V centru města turisté určitě obdivují pozdně gotické a renesanční mázhausy, z nichž některé jsou opět využívány jako prodejny, úřady apod., zejména pozoruhodná je renesanční radnice. Historické jádro města spolu s areálem zámku a Křížovým vrchem je městskou památkovou rezervací.
Městské muzeum mimo pravidelně obměňovaných výstav nabízí ve stálé expozici Holzmaisterovu sbírku mimoevropského umění. Nově je reinstalována část starého Egypta, kde najdeme mumii princezny Hereret. Po Náprstkově muzeu je tato egyptská sbírka největší v republice.
Expozice je komponována jako staroegyptská hrobka s malbami na zdi. Pro návštěvníky zámku jsou připraveny nové prohlídkové okruhy ukazující život měšťanů od doby baroka a historii selského bydlení na Moravskotřebovsku.
Moravská Třebová má dlouhou tradici průmyslové výroby,která spadá až do 19. století. Největší pracovní potenciál představovali odborní pracovníci v lehké a střední průmyslové výrobě a v odvětví textilního průmyslu. Na tuto tradici kvalifikované pracovní síly dnes navazují jak domácí, tak také zahraniční podnikatelské subjekty.
Zdroj: s využitím webových stránek města Moravská Třebová