Článek
Mnohdy ji totiž pohltí výstavba velkých logistických a nákupních center nebo fotovoltaických elektráren, a to hned v blízkosti našich domovů. I úrodná hanácká pole jsou toho častým důkazem. Díky semknutým komunitám občanů se tomu ale někdy daří bránit. Například v Olomouckém kraji to byl úspěšný příklad v obci Hněvotín.
Novelizací tohoto důležitého zákona dochází k úpravě základní definice zemědělského půdního fondu tak, aby lépe reflektoval i enviromentální hodnotu zemědělské půdy - tedy funkce půdy nesloužící primárně k pěstování plodin. Díky novele se posílí plošná ochrana zemědělského půdního fondu a dochází zde také k zahrnutí krajinných prvků do zemědělské půdy.
Počítáme i se zákazem odnímat ze zemědělského půdního fondu půdu I. a II. třídy ochrany pro výstavby obchodů nebo skladů o rozloze vyšší než 1 ha i pro záměry zřízení standardní fotovoltaiky.
Změny směřují také k ochraně půdy před erozí nebo nově definují pojem „agrovoltaika“. Agrovoltaika má být využita tak, aby při svém umístění napomáhala zemědělské produkci jako zastínění plodin nebo jako ochrana před kroupami. A je to další nástroj k decentralizaci výroby elektrické energie.
Cílem všech těchto změn je zachovat zdravou půdu, lesy, mokřady, louky a to tak, aby zákon jasně podpořil vyšší prioritu existence původní krajiny před zástavbou, která je možná realizovat jinde. Věřím, že se nám to pro naše děti a potom jejich děti podaří zajistit.