Článek
Na večerníčkovi známém: dobrý večer vyrůstá již několikátá generace. Kdo však slavné dobrý večer řekl?
Již od začátku bylo jisté, že večerníčka musí namluvit nějaké dítě. Bylo léto 1963 a většina známých dětských herců byla pryč, rozjetých po dovolených. Proto padl los na pětiletého Michala Citavého. Když měl ve studiu pronést ta dvě slova, jistě by ho nenapadlo, že je bude poslouchat den co den i jeho vnučka.
První myšlenka Večerníčka se zrodila v hlavě známého výtvarníka, surrealisty, básníka a prozaika Milana Nápravníka. Večerníčka nakreslil výtvarník Radek Pilař, který mimo jiné i loupežníka Rumcajse, nebo vodníka Česílka. Režisérem byl Václav Bedřich a animátorem Antonín Bureš. Hudbu složil Ladislav Simon.
Až do roku 1967 se malí diváci mohli na večerníček dívat jen každou neděli, poté do roku 1969 třikrát týdně a od roku 1973 až podnes je večerníček k vidění denně. Ve stejném roce mohli diváci vidět večerníček poprvé i barevně.
Ovšem ani večerníček se neobešel bez kritiky. V roce 2007 si nějaký divák stěžoval, že večerníček se v úvodní znělce chová neekologicky, protože rozhazuje papíry, řídí bez řidičského průkazu a zároveň vybízí k porušování silničního zákona, dokonce navádí k hazardu se zdravím a porušuje bezpečnostní pravidla platící v EU.
Ačkoliv se najdou i kritici, večerníček se stejně těší velké sledovanosti a je jedním z nejstarších pravidelně vysílaných pořadů u nás.
Zdroje:
https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/vecernicek-60-let-pohadky-na-dobrou-noc-pro-deti-bedrich.A240318_111924_zajimavosti_vohr