Článek
Církev v případě bezúplatného převodu opuštěných kostelů, far a kaplí na obce či spolky, přenáší náklady na údržbu na jiného majitele. Církev to odůvodňuje tím, že je nejen nedostatek financí, ale i málo věřících, kteří tyto objekty navštěvují. Současně jich nabízí desítky. Zatím je neprodává do soukromých rukou.
Katolická církev vlastní u nás kolem čtyř tisíc kostelů a kaplí. V současnosti je v Česku 3 290 000 katolíků, existuje 9 celků církevní správy (5 českých, 3 moravské a jeden exarchát církve apoštolské řeckokatolické církve. V nich funguje 2 576 farností a 70 jiných pastoračních středisek.
Rozumím tomu, že majetek, který vyžaduje náklady na údržbu, je třeba řešit. Ale většinou církev nabízí objekty neopravené a malé obce s tím mohou mít problém.
Případ nevyužívaného kostela v Žalmanově na Karlovarsku: stát ho odmítl převzít a tvrdil, že se jedná o nemorální krok. Věc šla k soudu a podle pravomocného rozsudku Nejvyššího soudu se ale obec o něj musí postarat (Právo, Klára Mrázová, Blanka Freiwilligová: Nejsou peníze ani věřící. Církev se zbavuje kostelů. 21.7.2025.
Pokud se chtějí církevních objektů ujmout bohatá hejtmanství a mají pro ně využití, například kulturního rázu, prosím. Ale jsou obce, které hledají mecenáše, protože na opravy, ale i údržbu opravených objektů finance nemají.
Mám tedy otázku: proč církev nepřevádí jen kostely a kaple na obce alespoň zrekonstruované? Stát uvolnil církvím desítky miliard v rámci restitučního řízení. Hospodaří církev s vráceným majetkem a financemi průhledně? Majetek, mluvím především o církevních stavbách, církvi patřil a patří. Připomínám, že většina objektů byla obvykle alespoň částečně pořízena z darů věřících.
Znepokojují mne proto informace o Nadaci Arietinum, předsedou správní rady byl jmenován Dominik Duka, kdy do této nadace byly převedeny majetky římskokatolické církve v hodnotě stamilionů korun. Doufám, že tento majetek Nadace je součástí majetku církve.
Stát převedl církvím majetek v hodnotě kolem 75 mld. korun. Církev se ani z morálních důvodů nevzdala financí za inflaci, které jí jako jediné byly státem vyplaceny. Církev hospodaří s nemalým ziskem. V roce 2030 jí přestane na její provoz přispívat stát. Prodeje finančně náročného majetku jsou asi reakcí na tento fakt.
A druhý důvod, proč se církev zbavuje kostelů a kaplí? Nedostatek věřících. Církev by se měla reformovat, zbavit se problémů se sexuálními delikty. Ne zametením pod koberec, ale ukázat, že se jedná o trestní čin a podílet se na jeho potrestání. Situaci by mohlo řešit alespoň částečně zrušení celibátu.
Jen církev, která jde svým ovečkám příkladem, může nabídnout mladým lidem alternativu a ukotvení, které v životě hledají.