Článek
Američané se rozhodli jednat a vyhlásili operaci nazvanou Strážci prosperity a vyzvali ostatní ohrožené země k podpoře boje za bezpečnou plavbu. Současně jednali s Husíi a nabídli jednání, vedoucí k podpoře jejich hnutí v Jemenu, ovšem neúspěšně. Připomeňme si, že válka probíhá v Jemenu a je podporována Iránem na jedné straně a Saúdskou Arabií na druhé straně. Jen zástupným důvodem je podpora teroristického hnutí Hamás proti izraelské armádě. Húsiové odmítli jednání s tím, že budou bojovat všemi silami dál.
Tato důležitá obchodní trasa slouží pro 30 % kontejnerové dopravy světového obchodu. Rudým mořem a tím i Suezkým průplavem se uskuteční nejméně 12 % světového obchodu mezi asijskými a evropskými zeměmi, včetně ropy, zemního plynu a dalších produktů. Nucené využití náhradní trasy zpomaluje a také zdražuje dovážené zboží. Pokud se situace nevyřeší, dotkne se i nás všech vyššími cenami.
Husíové mají skvělou výzbroj, jsou dobře vycvičeni. Raketami, drony a dalšími zbraněmi útočí na bezmocné posádky obchodních lodí.
Somálští piráti se přepadáváním lodí a únosy posádek živí již léta a není proti nim dostatečná ochrana.
Doufám, že USA společně s asi dvacítkou zemí potlačí útoky jemenských Húsiů dostatečně tvrdě, aby dále neohrožovali obchodní zájmy zemí okolního světa. Včetně Egypta, který přichází díky odklonu lodní obchodní dopravy přes Suez o nemalé finance. Není možné dále tolerovat tento způsob vydírání. Připojení dalších zemí může boj o bezpečnou plavbu Rudým mořem zajistit. Kde jsou lodě NATO?
Válka Húsiů o sebeurčení není naše válka a musí se vyřešit mezi Jemenem, Saúdskou Arábií a Iránem.