Článek
Vláda rozhoduje o tom, čím se stane naše země v budoucnu, aniž by to mohli ovlivnit například v referendu sami občané. Nechceme drogy, odmítáme snižovat trestní odpovědnost za činy, spáchané pod vlivem drog. Nechceme se stát rájem pro narkobarony a především, nechceme mladou generaci zničit tím, že drogy budou v podstatě volně dostupné a boj s odvykáním je, jak všichni víme, téměř marný. Následky zasahují do sféry zdravotní, ekonomické i sociální. Právníci i policisté se budou v budoucnu zabývat především následky činů drogově závislých. Zisky budou na straně výrobců drog, platit budeme všichni společně.
Děsí mne, že známý adiktolog se přimlouvá za legalizaci drog, například i kokainu. Proto se ptám, jakou má tedy adiktolog náplň práce? Pokud protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil bojuje za dekriminalizaci drog, měl by bezodkladně pozici opustit. Pokud se hájí tím, že boj proti drogám je stejně marný, je třeba hledat příčiny, proč. Udává číslo, že 12 % lidí ve vězení je tam za drogové delikty. Pokud jejich tresty, jak říká, nemají smysl, tím spíše je třeba zabránit šíření drog mezi další možné uživatele. Asi jsou tresty nedostatečné, drogy jsou i ve vězeních. Tady je třeba přitvrdit, případně i mezi personálem věznic. Všichni, kteří tam jsou za tyto delikty, by měli povinně pracovat, hradit si pobyt, platit náklady za způsobené škody, které způsobili. Odvykací dobrovolné pobyty jsou většinou neúčinné, léčba nejistá a drahá. Užívání drog vyřazuje mladé lidi z pracovního procesu, nejsou schopni obstát ve studiu, drogy tlumí ambice, jejich život je marný. A právě proto nesmíme rezignovat. Naopak, pracovat na vymýcení. Podívejme se tam, kde drogy přípustné nejsou. Mají jiné tresty, mnohem tvrdší. Člověka „pod vlivem“ nepotkáte. Tady mají nastat změny v naší legislativě, aby orgány činné v trestní problematice měly v ruce moc konat. A potrestány by měly být ty „velké ryby“, o kterých pan Vobořil mluví. Tady je pole působnosti pro vládu, tvořit legislativu, která neohrožuje novou generaci sebedestrukcí, ale zabrání zhoršení situace.
Denně čteme a vidíme na vlastní oči, jak drogy působí. Autonehody pod vlivem drog, pobodané lidi, děti v nemocnicích po požití HHC či kratomu a další hrůzy. Nárůst závislých, rozpadlé rodiny. Bojíme se o děti a vnoučata, jejich ochrana i při současné legislativě je obtížná, co bude, když se tresty sníží a dostupnost drog bude jednoduchá. Že regulace je řešení, je pouhá výmluva.
Než se legislativci rozhodnou, ať navštíví země, kde nyní jsou v mnohých městech gheta, kam policie nevstoupí, děti se živí prodejem drog a život nemá žádnou hodnotu.