Článek
Výhrady EU prostřednictvím Evropské Komise vůči zemím, které se vzpěčují podvolení a chtějí si ponechat suverénní politiku, se stupňují. Maďaři, Poláci, Slováci občas projeví snahu, bezvýhradně se nepodřizovat jakýmkoli evropským politikám.
Češi spíše potřebují podpořit odvahu hájit národní zájmy. Maďarskem či Polskem by se mohli spíše inspirovat v tom, jak spolu s nimi a podobně smýšlejícími partnery reformovat EU. Proměnit ji na Evropu národů. Nepotlačovat národní zájmy zemí EU. Tendence směřuje k jednotné EU legislativě prakticky všech oblastí lidského života. Ale my nejsme stejní. Síla Evropy přece spočívá v tom, že je tvořena jednotlivými zeměmi s jejich vlastními zvyky, tradicemi a identitou. Všechny nás nelze přetavit v jeden evropský lid.
Samotné, zejména malé státy si nemohou dovolit nespolupracovat a zůstat současně silné. Koncept Evropy by se proto měl změnit, národy v EU by měly společně hledat řešení, která nelikvidují národní suverenitu a neškodí si prostřednictvím utopických experimentů, jako je Green Deal, či migrační politika. Bude to nelehký a dlouhý proces, avšak i díky VETO lze dosáhnout ideálního stavu: obrozená EU vzájemně kooperujících národů.
Vystoupení z této organizace není dobré řešení. Naši občané mají k EU vztah pragmatický, spíše s ohledem na výhody nebo případně na pociťovaný útlak. Za dvacet let se EU změnila tak, jak jsme si nedovedli vůbec představit. Regulace, dotace, nařízení, unifikace, ideologie Green Dealu a migrace, které útočí nejen na naše peněženky, ale také na základní svobody.
Můžeme ještě věřit, že EU nejde o postupnou totalizaci? Jsem optimistka a věřím, že evropští voliči ji mohou ještě reformovat, i když byrokratický kolos s pravomocemi, které nepodléhají demokratické kontrole bude velmi těžké rozbít.