Článek
Visegrádská čtyřka vznikla v roce 1991 za účelem lepší spolupráce mezi Českem, Maďarskem, Polskem a Slovenskem. Zaměřovala se na posilování stability a spolupráce v regionu střední Evropy. Visegrádská čtyřka mnohokrát ukázala, že se naše státy mohou v EU prosadit právě díky spolupráci.
Vztah Česka k EU vidím jako vazalský a přístup občanů jako pragmatický, nikoli nadšený. Záleží na výhodách, které nám členství přinášejí. Být „konstruktivním“ partnerem, jako to ukázal výsledek schůzky premiéra Fialy s Mertzem, znamená bezvýhradné podřízení jakýmkoli unijním politikám. Příkladem opaku a také díky podpory V4 byl postoj premiéra Sobotky vůči migračním kvótám v roce 2016. Nebýt společného tlaku visegrádské čtyřky, situace v rámci unijní migrační politiky by byla v Česku naprosto odlišná.
Skutečnost, že lze vést na evropské úrovni suverénní politiku ukazují Maďaři nebo Poláci. Nejnověji Poláci, kdy premiér Tusk ihned po schválení migračního paktu prohlásil, že Polsko se nepodřídí relokačnímu mechanismu. K Polsku se přidalo Maďarsko i Slovensko. Ministr Rakušan naopak nepravdivě prohlásil, že se Česka přerozdělování migrantů týkat nebude v důsledku přijetí statisíců Ukrajinců. Tato výjimka, a to už neuvedl, se týká jednotlivých států pouze na jeden rok a o jejím případném prodloužení rozhoduje Evropská komise a Rada Evropy. Polsko přijalo mnohem více uprchlíků než Česko, a přesto si uvědomuje veškerá rizika tohoto mechanismu. Polsko tedy vede suverénní evropskou politiku. A není to jen téma migrace, je to i rozhodnutí Tuska o jasném rozhodnutí o energetickém mixu a odmítnutí vměšování EU do jeho rozhodování o tom, jaký mix si složí. K tomu využil jasné znění smluv s EU, která ráda rozhoduje jinak i přes původní smlouvy s jednotlivými státy. Nejde jen o rozdíly v názoru na obranu, ale jsou další otázky a problémy, pane premiére, které je lépe řešit společně s V4 i k našemu prospěchu.
Česko nemá v úmyslu vystoupit z EU. Ale pomohla by mu při prosazování národních a ekonomických zájmů větší inspirace Polskem či Maďarskem, větší sepětí s V4 a jednání na premiérské úrovni. Síla s pomocí dalších zemí s podobným názorem by pomohla reformovat Evropskou unii.
Potřebujeme kooperující Evropu. Ale současně její politický kurz, kam směřuje, ji významně oslabuje. Samotné evropské státy jsou malé na to, aby nespolupracovaly a zároveň zůstaly dostatečně silné. Státy EU by měly spolupracovat, ale měly by si zachovat národní suverenitu, neničit se díky často utopistickým projektům. Jedinou cestou, jak zabránit rozpadu EU a prosperovat, je reformovat ji. Například ve spolupráci s ostatními zeměmi světa revidovat azylový zákon a v rámcu EU skutečně také revidovat migrační zákon. Revidovat Green Deal. Zabrzdit snahy o zrušení práva veto.
Nic takového, jako evropský národ nebo evropská identita totiž neexistuje. Neexistuje „evropský občan“. Obyvatelé jednotlivých zemí se stále vnímají jako občané příslušných států a pro další integraci by nehlasovali. Proto je schůdnější než Czexit politika Visegrádu. Směřuje cestou suverénní národní politiky a má šanci přebujelou evropskou byrokracii vrátit do patřičných mezí. A to je i na vás, pene premiére. Ne servilita vůči vůdčím zemím, často jednajících s velkou dávkou nadřazenosti vůči novým zemím, ale jako premiér suverénní země. A třeba právě s podporou V4 butete mít větší váhu.
Zdroj info.: echo24.cz: Premiér Fiala: Je rozumné, že se premiéři V4 nescházejí", 23.7.2025
Obrázek: Pixabay, moritz