Hlavní obsah

Příčinou problémů Romů není diskriminace, ale Romové samotní

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

12. 11. 15:51

Desítky let řešíme pomoc Romům, až si zvykli na to, že být Rom, znamená mít nárok na cokoli bez jakéhokoli vlastního přičinění.

Článek

Úvaha ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a představitelů různých organizací pro pomoc romské menšině vytvořit zákon na podporu bydlení, smrdí pozitivní diskriminací. Pozitivní diskriminace nepřinesla nic dobrého v zemích, kde to zkoušeli. Například USA, které s definitivní platností přestaly zavádět zákony na procentuální upřednostňování černošského obyvatelstva v obsazování pracovních míst v podnicích, ve školách a také při obsazování bytů. Nikam to nevedlo, protože ten, kdo na to nemá, nebo toho zneužívá, byl odejit, často za nepříjemných soudních tahanicích a pocitů křivdy ze strany zaměstnavatelů, odmítnutých studentů jiných národností, kteří takto byli diskriminováni a případně pronajímatelů bytů.

ROMEA TV, zmocněnkyně pro romské menšiny, ROMODROM, KONEXE a další zástupci především neziskových organizací, kteří se jednání zúčastnili, mají především chodit mezi Romy a šířit pravdu o tom, že každý se může vymanit ze svých sociálních pout. To už v 16.století řekl židovský rabín a filozof Mendelssohn. Jde to, jak dokázali mnozí romští spoluobčané, kteří pracují, bydlí důstojně, vychovávají své děti v souladu s tímto učením. Prostě se chtějí zařadit. A sousedé, spoluzaměstnanci a učitelé jim fandí. Nediskriminují je, ale berou je jako řádné spoluobčany. Tito občané se ale nehlásí o podporu, nenatahují ruku. Žijí jako my. O nich ani neslyšíte. Kdo jsou ale ti, kteří stále naříkají na diskriminaci a potřebují neustále další a další podporu finanční, podporu bydlení? O práci obvykle není řeč. Také už mnohokrát zaměstnavatele zklamali. Bydlení mimo vyloučené lokality? Proč vůbec existují vyloučené lokality? Protože je vyloučenými učinili sami Romové. Každý, kdo sleduje dění kolem tohoto problému ví, jak dopadly celé čtvrti, kam se velké skupiny Romů nastěhovaly. Tyto domy jsou tak vybydlené, že musí být zbourány. Metrové vrstvy odpadků, které jsou vyhazovány z oken. Krysy, zápach, bitky a křik, hluk, ti co musí ráno do práce, jsou nuceni hledat byt jinde. Tak vzniká vyloučená lokalita. Tomu říkají diskriminace? Je to jen odpověď na zkušenosti v soužití s ostatními občany. Bohužel, doplácí na to i ti, kteří žijí v souladu s našimi tradicemi. Ale ty v tomto článku neřešíme.

Myslím, že není třeba dalších antidiskriminačních zákonů za účelem lepšího umisťování Romů do bytů. Je pouze třeba, aby byty pro případné zajištění občanů v nouzi byly státní nebo městské, přidělované pouze na dobu určitou, například jeden rok a poté může sociální pracovník doporučit rodinu do lepšího a případně většího bytu. Zákaz umisťování do těchto bytů dalším lidem bez dekretu, dohled sociálního pracovníka a úředníka správy bytu. Je žádoucí, umisťovat občany romské národnosti samostatně, ne pohromadě. Vzniklo by zřejmě další gheto. To už na základě zkušeností dělal politik Čunek. Ale nejen on. A zase sáhnu po zkušenostech do zahraničí. V Kanadě, která nemá problém, pečlivě umisťuje nově příchozí budoucí občany různých národností i náboženství, ale i svoje sociálně slabé jednotlivě, do různých lokalit a měst, je to prevence před vytvořením vyloučené komunity. Nedovolí nepřístojné chování, kolem bytu či domu musí nájemník udržovat pořádek, platit nájem. Sociální pracovníci jim hledají práci. Hlavně, všichni pracovníci neziskovek pro pomoc Romům, zajišťujte jim práci. Může pomoci město, alespoň při pracech na údržbě města. Tady je Váš hlavní úkol. Zajistit příjmy. Kontrola docházky dětí do školy. Chování v lokalitě, kde žijí. Naučte je chytat ryby, ne natahovat ruku.

Při posledním sčítání lidu jsem si všimla, jak málo Romů se hlásí ke své národnosti. Myslím, že jich mohlo být pod 100 tisíc a spíše méně. Pro koho tedy je u nás tolik neziskovek, které jsou dotovány z našich daní a starají se o romské spoluobčany, kteří tu vlastně nejsou? Nebo je jich takové minimum, že není třeba dávat dotace těmto organizacím. Zkuste zjistit, pane ministře, kolik takových organizací platíme a je-li jejich činnost prospěšná. Pokud chcete pomoci, tlačte na dodržování práv všech českých občanů i občanů jiných národností, kteří zde žijí a o nichž ani nevíme. Nemáme s nimi problémy. Nežádají výjimky. Prostě dodržují naše zákony, bydlí, pracují, posílají děti do škol.

Ještě bych poradila, jak může Rom bydlet bez problémů. Stačí historie bydlení. Tak to mají v USA. Existuje registr nájemníků, pokud nezaplatíš, nechováš se jako slušný občan, devastuješ soukromý nebo státní byt, jsi v registru jako nežádoucí nájemník. Nikdo tě neubytuje. Věřte, že se lidé snaží, nedostat se do registru jako nežádoucí nájemník.

Novým zákonem, kdy chcete donutit pronajímatele bytů, aby pronajali svůj byt Romovi, který nebude platit a nadělá jen škody, bude mít jen problémy se zákonem. Se zákonem, který je diskriminační. Proti slušnému občanovi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz