Hlavní obsah

Měla jsem zamhouřit oko před miliardami eur pro ukrajinské oligarchy?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Kateřina Konečná
14. 11. 21:28

Evropský parlament před pár týdny valnou většinou schválil takzvaný nástroj pro Ukrajinu.

Článek

Za tím nic neříkajícím označením je 50 miliard eur po následující tři roky. Hlasovala jsem proti. Proč? V tomto už brzy končícím Evropském parlamentu je situace taková, že v souvislosti s Ukrajinou projde kdeco. Bohužel v tomto případě je v sázce 50 miliard eur, což se téměř rovná jednomu státnímu rozpočtu České republiky! Tzv. nástroji pro Ukrajinu absolutně chybí ochrana před korupcí, což je v jednom v nejzkorumpovanějších států obrovský problém.

Ostatně o rozkrádání pomoci pro Ukrajinu existuje nespočet důkazů. Podle jedné z aktuálních studií Transparency International se v roce 2022 Ukrajina umístila na 116. místě korupčního žebříčku ze 180 sledovaných zemí - na úrovni Zambie nebo Filipín. Mimochodem i ukrajinský prezident Zelenský figuruje na seznamech Pandora Papers a možná i proto je podle 77 % Ukrajinců přímo odpovědný za míru korupce v zemi.

Kromě této hrozby zmiňovanému „nástroji pro Ukrajinu“ absolutně chybí posouzení, jaké bude mít pomoc reálné dopady, jak a jestli skutečně pomůže a jak vlastně sám nástroj bude účinný.

Nemám problém s pomocí tomu, kdo je v nouzi a potřebuje ji, ale domnívám se, že do toho nezapadají ukrajinští oligarchové, v jejichž kapsách by skončila. Ty už jim ale občané EU, tedy i ti čeští, už vrchovatě naplnily.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz