Hlavní obsah
Zdraví

Ochrání vás vakcína proti planým neštovicím i proti těm opičím?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Zpráva o nové zmutované variantě opičích neštovic letí světem. Může nemoc šířící se v africkém Kongu v dohledné době ohrozit i jiné kontinenty, včetně toho našeho?

Článek

Vzhledem k tomu, že máme od konce minulého století k dispozici účinnou vakcínu proti planým neštovicím, musí zákonitě vyvstat otázka, zda jsou lidé očkovaní touto vakcínou chráněni i proti neštovicím opičím, pro něž se v současné době používá termín mpox.

Když zapátráte v příslušných zdrojích, dozvíte se, že až z 80 % je proti viru opičích neštovic účinná vakcína proti pravým neštovicím. V roce 2022, kdy se z Nigerie začala šířit nákaza opičích neštovic, byla s úspěchem používána modifikovaná vakcína proti pravým neštovicím. Oslabená verze viru měla chránit tzv. rizikové kontakty, tzn. osoby, u nichž se předpokládá vysoké riziko kontaktu s nakaženými, případně osoby, které již byly tomuto kontaktu vystaveny. Bylo zjištěno, že už po první dávce vakcíny se riziko nákazy mpox snížilo o 78-93 %.

Proti pravým neštovicím se ale u nás v současné době standardně neočkuje, plošné očkování skončilo v osmdesátých letech. Pokud patříte k populaci, která ještě očkována byla, pak pro vás bohužel nemáme dobrou zprávu. Ochrana z této vakcinace nemůže být považována za celoživotní. Nedá se tedy sázet na její spolehlivou ochranu.

Dnes je u nás běžně dostupné očkování proti neštovicím planým. Jak je to tedy s očkovací látkou proti planým neštovicím a těm opičím?

Ochrana proti planým neštovicím není v případě rizika nákazy mpox účinná

Vakcína proti planým neštovicím vás proti opičím neochrání. Z toho se dá jasně odvodit, že ani skutečnost, že jste plané neštovice prodělali, nezajišťuje ochranu před nákazou neštovicemi opičími.

Hrozí kvůli opičím neštovicím opatření, jaká pamatujeme z pandemie COVID-19?

Podle expertů rozhodně ne. Opičí neštovice nepředstavují globální hrozbu srovnatelnou se situací, která nastala během covidové pandemie. Je třeba si uvědomit, že nejsou v porovnání s covidem tak nakažlivé. Přenos viru vyžaduje přímý kontakt s tekutinou vytékající z puchýřků. A zcela zásadní je také fakt, že infekční jsou až pacienti, u nichž se objeví první příznaky.

Nová mutace viru, která se objevila v Kongu a způsobuje vážný průběh nemoci, je samozřejmě znepokojující. Vždy je ale nutné si uvědomit, že hygienické podmínky i úroveň zdravotní péče či samotná životní úroveň některých obyvatel Konga jsou v porovnání s našimi velmi specifické. Odborníci rozhodně riziko šíření nepodceňují, Světová zdravotnická organizace podniká příslušné kroky a realitou zůstává, že jsou k dispozici registrované vakcíny proti pravým (a tím pádem i opičím) neštovicím, které mohou být v případě potřeby použité pro zdravotníky a rizikové osoby.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám