Hlavní obsah
Politika

Lepší ochrana obětí domácího násilí

Foto: Canva

Návrh zákona o domácím násilí může zásadně změnit život tisíců lidí v naší zemi. Konečně přináší komplexní řešení problému, jenž dlouhodobě sužuje českou společnost. Nový zákon přinese zásadní změny.

Článek

Proč je tento zákon tak potřebný?

Čísla mluví jasně a jsou alarmující. Podle reprezentativních výzkumů má s domácím násilím v Česku zkušenost 17 až 40 % populace. Z dat z roku 2022 vyplývá, že zkušenost s domácím násilím má téměř 30 % žen a 12 % mužů. Představte si to – každá třetí žena kolem nás prošla peklem domácího násilí. A i když mužů je mezi přeživšími domácího násilí statisticky méně, o to těžší může být snaha takovou situaci řešit, protože jejich okolí to může bagatelizovat, nebo se jim přímo vysmívat.

Ještě horší je fakt, že na policii se obrátí jen každá pátá oběť. To znamená, že obrovské množství případů zůstává skryto, oběti trpí v tichosti a násilníci pokračují ve svém jednání bez následků.

Domácí násilí má kromě nezpochybnitelných dopadů na psychické a fyzické zdraví obětí samozřejmě dopad i na život dětí a širšího okruhu rodiny. Finanční dopady domácího násilí jen v oblasti zdravotnictví činí téměř 5 miliard korun ročně. To je suma, která jasně ukazuje, jak závažný společenský problém řešíme.

Řešme příčiny, ne jen důsledky

Je třeba zaměřit se na příčiny problémů, nikoliv doplácet na jejich důsledky. Proto je tak důležitý tento krok, tedy vymezení, co to domácí násilí vůbec je. To pomůže nejenom obětem lépe rozpoznat, kdy se jedná o násilí, ale také to usnadní práci policii a dalším institucím či pomáhajícím organizacím.

Co přinese nový zákon?

Tento zákon přináší několik zásadních změn:

1. Jednotná definice domácího násilí

Poprvé v historii bude mít Česká republika jasnou a jednotnou definici domácího násilí zakotvenou přímo v občanském zákoníku. Tato definice zahrnuje nejen fyzické násilí, ale i psychické týrání, omezování svobody a ohrožování schopnosti uspokojovat základní potřeby.

Definice jasně stanoví, že obětí může být osoba žijící nebo docházející do společné domácnosti s násilníkem, osoba blízká nebo rodič společného dítěte. Konečně tak budeme mít právní nástroj, který pokryje všechny formy tohoto zla.

2. Posílení práv obětí v soudních řízeních

Zákon se zaměřuje na zlepšení postavení obětí v soudních řízeních. Soudy budou muset přihlédnout ke skutečnosti domácího násilí při řízení o vypořádání společného jmění manželů i při rozhodování o svěření dítěte do péče.

Významnou změnou je také zákaz povinné mediace v případech, kdy probíhá trestní řízení nebo řízení o přestupku z důvodu domácího násilí. Nikdo už nebude nucen sedět u jednoho stolu s násilníkem.

3. Lepší ochrana při vykázání

Dochází k prodloužení doby vykázání z 10 na 14 dní, což dává obětem více času na zajištění bezpečnosti a právní pomoci. Významným posunem je také to, že policie bude mít povinnost zabavit vykázané osobě zbraň, což může přispět k větší bezpečnosti.

4. Ochrana dětí

OSPOD bude mít povinnost pomáhat dětem při uplatňování práva na náhradu škody v případech domácího násilí. Konečně se tak systémově řeší i dopady násilí na nejzranitelnější členy společnosti, děti.

5. Práva v přestupkovém řízení

Oběti budou mít právo na důvěrníka v přestupkovém řízení a správní orgány budou muset chránit osoby před sekundární viktimizací.

Dlouhá cesta k dnešnímu dni

Tento návrh nevznikl ze dne na den. Byl vypracován zmocněnkyní vlády pro lidská práva a ministrem spravedlnosti ve spolupráci s organizacemi poskytujícími pomoc obětem domácího násilí, zejména s koalicí NeNa (Ne násilí). Prošel důkladným mezirezortním připomínkovým řízením. Poté, co návrh schválila vláda, ho opakovaně podpořil i sněmovní podvýbor pro problematiku domácího a sexuálního násilí, jehož jsem členkou. Ukazuje to, že napříč politickým spektrem chápeme závažnost tohoto problému a máme snahu ho řešit.

Tohle je teprve začátek

V oblasti domácího a sexuálního násilí tato sněmovna dělá velký kus práce, ale nesmíme ustrnout. V podstatě doháníme resty, které Česko v této oblasti má. Toto by měl být pouze začátek, pokud chceme z Česka mít opravdu moderní stát, který respektuje práva svých občanů a pomáhá tam, kde je třeba.

Čeká nás spousta práce zejména v oblasti prevence, měli bychom také otevřeně podpořit práci s původci násilí, abychom se byli schopni z koloběhu násilí dostat a nedocházelo k dalším tragédiím.

Praktické dopady zákona

Když to shrnu, zákon o domácím násilí, který je v platnosti od 1. července, pomůže s následujícím:

  • Včasnější prevenci domácího násilí díky jasnějšímu vymezení již počátečních forem násilí
  • Sjednocení přístupu všech orgánů pomáhajících obětem – policie, OSPOD, soudy, poskytovatelé sociálních služeb
  • Posílení práv obětí v občanskoprávním a přestupkovém řízení
  • Lepší ochraně obětí při uplatňování institutu vykázání

Věřím, že tento zákon přinese reálnou změnu do životů mnoha lidí. Konečně budeme mít právní rámec, který odpovídá závažnosti problému domácího násilí v 21. století. Samo o sobě to ale nestačí - potřebujeme se také zaměřit na prevenci, podporu rodin, dostatečného počtu míst v azylových domech a především se snažit problémům předcházet, než abychom jen dopláceli na jeho důsledky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz