Hlavní obsah
Názory a úvahy

Tragédie na FF UK: Nejbolestnější lekce o důležitosti péče o duševní zdraví

Foto: Klára Kocmanová

Tragédie na Filozofické fakultě UK byla nejbolestnější pracovní zkušeností mého života. Odhalila však klíčovou potřebu prevence a podpory duševního zdraví, na kterou se musíme systematicky zaměřit. Aby se podobné události už nikdy neopakovaly.

Článek

V minulém roce jsem od srpna do prosince byla členkou vyšetřovací komise, která se zabývala tragédií na Filozofické fakultě z prosince roku 2023. Komise měla za úkol zmapovat zásah IZS, se zvláštním zřetelem na zásah Policie a doporučit případná zlepšení do budoucna. Trvalo nám vyšší desítky hodin načíst všechny materiály, vyslechnout svědky a řešit možná doporučení do budoucna. Pro mě osobně to byla asi nejtěžší pracovní zkušenost.

Tento týden jsme zveřejnili závěrečnou zprávu. Za komisi během zásahu policie nedošlo k pochybení, které by mělo vliv na celou událost a její průběh. Narazili jsme ale na mnohé nedostatky, které jde do budoucna zlepšit. (Celou zprávu si když tak můžete přečíst na webu Sněmovny.)

Za mě osobně ale byla jedním z největších nedostatků komunikace policie s vedením fakulty. Na obou stranách se sice postupovalo standardně, nemůžu a nechci proto mluvit vyloženě o pochybení. Je to ale něco, co se do budoucna musí v podobných případech fakt zlepšit. A to jsme za komisi taky v rámci doporučení navrhli.

Prevence je hlavní

Pokud chceme do budoucna podobným tragédiím předcházet, musíme dát největší důraz na podporu prevence. Realita je totiž strašná – od období covidu se psychický stav hlavně mladých lidí pořád zhoršuje. Nedávný incident v Rudolfově, kde pouze díky duchapřítomnosti učitelky nedošlo k další tragédii, je varovný signál, že systémová změna je nutná.

I proto je součástí našeho doporučení několik bodů právě k prevenci. Opatření na podporu dostupnosti péče o duševní zdraví tady totiž potřebujeme teď a potřebovat ji budeme i do budoucna. Mezi nimi zejména:

  • Zvýšit počet dětských psychologů a klinických psychiatrů, s prioritou v oblastech, kde jsou služby méně dostupné.
  • Zlepšit dostupnost krizových linek poskytujících psychologickou pomoc
  • Průběžně zvyšovat kompetence pedagogů ve všech stupních vzdělávací soustavy v efektivním řešení problémů ve třídách a v pomoci dětem s traumatickými zkušenostmi.
  • Systematicky a průběžně realizovat preventivní programy proti šikaně a kyberšikaně ve všech stupních vzdělávací soustavy.
  • Realizovat průběžnou a systematickou osvětovou kampaň destigmatizující péči o duševní zdraví.

Místo toho ale předložený rozpočet ministra Stanjury div že u otázky prevence nezeje prázdnotou. Celá tahle oblast je podfinancovaná a nepomohly ani dlouhé a vleklé diskuze, ani návrhy, které měly financování prevence navýšit. Stanjura prostě peníze nenavýšil. Ale ať jsem zase fér – k tomu, že chybějící prostředky zajistí na začátku tohoto roku, se zavázal. Jen teda zatím pořád nic.

Říct si o pomoc je normální

Problémy s duševním zdravím jsou v populaci běžné. A běžné budou i dál. Před tím prostě nemůžeme zavírat oči. Celá řada z těchto problémů ale jde řešit! Vyhledání odborné pomoci není známkou slabosti, ale naopak zodpovědným přístupem k vlastnímu zdraví.

Včasná intervence, rozpoznání rizika a poskytnutí podpory může předejít tragédiím. Nejde jen o pomoc jednotlivcům, ale o bezpečnost celé společnosti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz