Hlavní obsah

Povodně a jak jim čelit: Komplexní přístup k ochraně před velkou vodou

Foto: Bernd Dittrich on Unsplash

Nedávné povodně znovu otevřely důležitou debatu o tom, jak se nejlépe chránit před ničivými následky extrémních srážek. Věřím, že je potřeba na tuto problematiku nahlížet komplexně a hledat řešení, která budou dlouhodobě udržitelná a efektivní.

Článek

Klimatická změna a extrémní počasí

Letošní extrémně teplé léto, které způsobilo rekordní ohřátí mořské vody, vedlo k mimořádné absorpci vodní páry do atmosféry. To následně vyústilo v intenzivní srážky nad střední Evropou. Ačkoli je příliš brzy na definitivní závěry, je zřejmé, že klimatická změna zvyšuje pravděpodobnost podobných extrémních jevů. Proto jako Piráti nepřestaneme usilovat o co nejrychlejší řešení klimatické krize.

Komplexní přístup k protipovodňové ochraně

Při řešení protipovodňové ochrany je důležité zvážit všechny dostupné možnosti a jejich kombinace. Není vhodné automaticky sahat po velkých technických řešeních, jako jsou přehrady, bez důkladného posouzení alternativ a místních podmínek.

Přírodě blízká opatření

  1. Zdravá krajina: Zpomalení povodňové vlny lze dosáhnout pomocí přírodě blízkých lesů, správně obhospodařovaných polí a luk. Tyto prvky pomáhají zadržovat vodu v krajině a zpomalovat její odtok.
  2. Umožnění přirozených rozlivů: Je důležité umožnit řekám se přirozeně rozlít do krajiny tam, kde to nezpůsobí velké škody. Tím se zpomalí povodňová vlna a ochrání se oblasti, které je skutečně potřeba chránit - především sídla.

Technická opatření

V některých případech mohou být přehrady opodstatněné, zejména tam, kde jiné alternativy nejsou možné nebo kde je potřeba zajistit zdroj pitné vody. Vždy však záleží na místních podmínkách a potřebách. Suché poldry často mohou být lepší alternativou k přehradám. Jde o nádrže, které jsou většinu času suché a naplní se jen při povodních, čímž zpomalí povodňovou vlnu. Důležité je i zvážit, jestli je vhodné umístit přehradu nebo poldr na hlavní tok, nebo je lepší kombinace více menších opatření na přítocích, která mohou být levnější, šetrnější a v součtu i efektivnější.

Zemědělství a zadržování vody

Česká republika má jeden z největších podílů orné půdy v EU, což není ideální z hlediska zadržování vody. Prosazujeme proto:

  1. Změnu Společné zemědělské politiky, která by motivovala zemědělce k lepší péči o půdu.
  2. Vhodné osevní postupy, včetně využívání meziplodin.
  3. Přeměnu části orné půdy na louky a pastviny, kde je to vhodné.

Lesní hospodaření

Například v jednáních o lesním zákoně jsme hájili zvyšování podílu pestřejších lesů, které lépe zadržují vodu a jsou odolnější vůči škůdcům a klimatické změně. Podporujeme také více hospodaření v lesích bez plošného kácení.

Komplexní přístup je nutný

Řešení povodňové problematiky vyžaduje komplexní přístup. Nelze spoléhat pouze na technická řešení, ale je třeba pracovat s krajinou jako celkem. Zároveň je nutné přizpůsobit naše hospodaření měnícímu se klimatu a aktivně pracovat na zmírnění klimatické změny. Jen tak můžeme dlouhodobě snížit riziko ničivých povodní a ochránit naše obce i krajinu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz