Hlavní obsah
Cestování

Rumunsko – „země Drákuly“ a také krásné přírody

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
29. 7. 10:10

Pláže, dobré víno, jídlo, kláštery, hrady, hory, krásná příroda… To je celé Rumunsko. Kam se podívat? Jdeme na to!

Článek

Rumunsko se nachází na Balkánském poloostrově. Tato krásná perla Evropy sousedí s Ukrajinou a Moldavskem a její břehy omílá Černé moře. Černé moře je krásné, čisté a příjemně teplé. A může se pyšnit nádhernými písečnými plážemi.

Rumunsko je desátá největší země Evropy a zároveň největší zemí jihovýchodní Evropy.

Foto: Pixabay

Pláž

Bukurešť- Paříž východu

Foto: Pixabay

Bukurešť

Snad bychom měli začít metropolí Rumunska a tou je právě Bukurešť. Bukurešti se také říká „Paříž východu“ a to díky širokým bulvárům a honosným secesním stavbám.

Za zmínku stojí „Arcul de Trimuf“, tedy Vítězný oblouk. Je totiž kopií pařížského vítězného oblouku. Dostanete se k němu metrem a vystoupíte ve stanici Aviatorilor a kousek od této stanice se Vítězný oblouk nachází. 

Foto: Pixabay

Arcul de Trimuf

Palác Parlamentu, též také Lidový dům, je druhou největší administrativní stavbou na světě hned po Pentagonu.

Budova měří 84 metrů a v podzemí má ještě dalších 8 pater.

V této budově sídlí parlament, nachází se zde Muzeum moderního umění a také je přístupný veřejnosti.

Foto: Pixabay

Bukurešť- Lidový dům

Pokud máte rádi parky, navštivte největší park v Bukurešti – Cișmigiu Park. Uprostřed parku se nachází umělé jezírko a v parku můžete také využít spousty stánků s občerstvením. Park je otevřen po celý den. Tento park zabírá plochu 16  hektarů a pyšní se pestrobarevnými záhony. K odpočinku můžete využít hned několik laviček.

Nedaleko Bukurešti najdete nejstarší rumunské město Konstanca. Bylo založené v 6. století před našim letopočtem Římany. Nabízí archeologické muzeum anebo pozůstatky starověké římské kultury.

Transylvánie

To by nebylo ono, kdybyste nenavštívili pověstnou oblast Transylvánii. Zde je město Kluž. Zde doporučuji navštívit pěkné historické centrum. Můžete na nábřeží obdivovat budovu Casino anebo sochu básníka Ovidia Nasa. V tomto městě totiž básník dožil podzim svého života. 

Když už jsme v Transylvánii, nezapomeňte se podívat na Drákulův hrad Bran, který v současné době slouží jako muzeum.

Foto: pixabay

Hrad Bran

Právě knížetem Vladem Tepešem, který žil v  15. století, se nechal inspirovat spisovatel Bram Stoker koncem devatenáctého století ve svém románu Drákula.

Kníže proslul velikou krutostí, kdy nepřátelé zabíjel tak, že je napíchl na kůl. Ti pak umírali dlouhou a bolestivou smrtí i několik dní.

Na hradě u stánků můžete koupit hrnečky a trička s upírskými náměty.

Nejvyšší hora Rumunska je Moldoveanu, která měří 2 544 metrů a nachází se v pohoří Fagaraš.

Můžete se v tomto pohoří projít i po Drákulově soutěsce. Na závěr se projeďte parní lokomotivou Viseu de Sus. Projíždí na úzkých kolejích skrz lesa podél říčky. Lokomotiva nabízí i občerstvení.

Foto: Pixabay

Transylvánie- Citadela

Příroda a lázně

Rumunsko se právem pyšní překrásnou přírodou a v této rozlehlé zem i můžete najít třináct národních parků. V Rumunsku se nachází jezera, vysoké hory, hluboké lesy či krasové jeskyně.

Například národní park Retezat se rozprostírá tisíce jezer, několik vodopádů a více jak dvacet vrcholů, které měří přes dva tisíce metrů.

Největším národním parkem Rumunska je Delta Dunaje. Delta Dunaje je proslulá plážemi, ostrůvky, kanály či bažinami. Je to jeden z největších přírodních parků a také zde můžete vidět početnou kolonii pelikánů.

Za zmínku stojí také národní park Piatra Craiului. Park se pyšní krásnými ledovcovými jezery či vápencovým jezerem, který měří dvacet pět kilometrů.

Pokud máte rádi písečné pláže, navštivte letoviska Constanța, Mamaia a Mangalia. Letovisko Mangalia se rozprostírá poblíž hranic s Bulharskem.

Ani o lázně není v Rumunsko nouze. Určitě příjemnou relaxaci v lázních oceníte. Určitě stojí za zmínku Herkulovy lázně (Băile Herculane), Lipova lázně (Băile Lipova) a Băile Tușnad.

Významným lázeňským městem je město Sovata. Toto městečko se rozprostírá v oblasti Mures (Transylvánie), pyšní se průzračnými slanými jezery. Nejznámější z nich je Medvědí jezero. Vzniklo v roce 1875 . Jeho voda je slaná a teplá a má léčivé účinky.

https://www.mundo.cz/rumunsko/zajimavosti

https://www.mundo.cz/rumunsko/sovata

https://www.invia.cz/blog/tajemny-drakuluv-hrad-rumunsky-klenot-s-temnou-minulosti/

https://www.cestujlevne.com/pruvodce/rumunsko/co-videt

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Transylvánie
Bukurešť

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz