Hlavní obsah

Ženská cykličnost. „Superschopnost“ každé ženy - 1. část.

Foto: istockphoto.com, free stock ilustration

Každá žena, která se nachází v reprodukční fázi života prochází během jednoho měsíce hned čtyřmi různými fázemi, a to se může odrazit na její psychické a fyzické podobě. Pochopení menstruačního cyklu může ženě usnadnit každodenní fungování.

Článek

Menstruace

Na úvod je velmi důležité představit slovo menstruace. Bohužel se pořád v dnešní době u tohoto slova setkáváme s jistým ostychem. O tomto tématu se mezi ženami mluví více než v minulosti, ale existuje pouze nepatrná skupina žen, které svému tělu doopravdy naslouchají. Vědí, co se během jednotlivých fázi v jejich těle odehrává, a jak s tím mají efektivně pracovat, aby nebyly frustrované, vyčerpané a vyhořelé.

Menstruace je přirozenou součástí každé ženy. Běžný menstruační cyklus trvá cca 21-35 dní, jelikož každá žena je jedinečná, tak délka trvání cyklu je individuální a může se v průběhu života měnit. Menstruační cyklus zobrazuje dokonalý koloběh ženské plodnosti, který vede k postupnému uvolňování zralých vajíček připravených k oplodnění.

Ženská cykličnost

Orientace v menstruačním cyklu může pomoci ženě odhalit celou řadu problémů a nedostatků, které mohou souviset s hormonální nerovnováhou (problémy s otěhotněním, neplodnost, aj.). V neposlední řadě může pochopení menstruačního cyklu pomoci i mužům, kteří mohou konečně pochopit, proč je někdy tak složité se v ženách vyznat.

Během tohoto měsíčního období projde žena hned čtyřmi podobami. Během nich dochází k duševním, fyzickým a emocionálním proměnám, které ovlivňují ženské chování, prožívání a uvažování. Klíčem k využití tohoto jedinečného ženského zdroje výkonnosti, efektivity, výjimečnosti a kreativity je pochopení fungování jednotlivých fází a správné načasování určitých osobních a pracovních aktivit.

Ženy mají ještě pořád potřebu se vyrovnat mužům, jelikož celý „business“ svět je přikloněn více k mužskému principu. Žena je jiná. Je to cyklická bytost, která dokáže vše tvořit s určitou lehkostí, jen je důležité aby svůj čas uměla správně naplánovat a efektivně využít.

Pojďme se tedy zaměřit na jednotlivé fáze menstruačního cyklu.

Foto: Anežka Kotrlá

Lunadář

Menstruační fáze (proliferační fáze)

Začíná prvním dnem menstruace. Děložní výstelka se rozpadá, objevuje typické krvácení které trvá v průměru 3 - 7 dní. Během této fáze je hodnota ženských pohlavních hormonů (estrogen, progesteron, LH, FSH) nejnižší. Toto období je spojeno se zvýšenou únavou, vyčerpaností a nechutí k jakýmkoliv činnostem (nemělo by však být bolestivé, a ani by se nemělo spojovat se silným menstruačním krvácením, může to totiž poukazovat na hormonální nevyrovnalost.)

Menstruační tekutinou odcházejí z těla spolu s krví také částečky odlupující se sliznice, žluté tělísko a probíhá celková očista těla. Krev by měla mít odstíny červené barvy (od světlé, po rudou) a neměly by se v ní objevovat sraženiny.

Vědma (zima)

Ze širokého úhlu pohledu je toto období přirovnáváno k zimě, žena se archetypálně nachází ve stavu Vědmy či Stařeny. Setkává se s temnotou a stahuje se do svého vnitřního světa. V zimním období dochází k obnově přírody, tak samo v menstruačním období dochází k cyklickému restartu. Tělo „truchlí“ za další neoplodněné vajíčko, což spolu s nízkou hladinou hormonů vytváří nestabilní emocionální naladění.

Žena je autentická, naslouchá, objevují se u ní vize a sny. Období je spojeno s odpočinkem, čerpáním sil do nového cyklu, zpomalením (svět počká), potřebou samoty a klidu. Je proto velmi důležité naslouchat svému tělu a dopřát mu, to co žádá. Sexuální energie je naplněna hlubokým pocitem lásky k partnerovi a duševního klidu.

Na co se zaměřit?

  • Odpočinek, kvalitní spánek a klidnější aktivity (čtení knih, oblíbený film či seriál, lehká jóga, zabalení se do deky a nic nedělání, je taky absolutně v pořádku).
  • Věnujte pozornost své intuici , která je v tomto období na vrcholu. Může pomoci k důležitým rozhodnutím, ale nepouštějte se do nich, nechejte si je jinou fázi).
  • Nelekejte se zavodnění, zvýšené hmotnosti a plynatosti (tělo si dělá zásoby tekutin a trávení aktuálně není nejvýkonnější).
  • Zaměřte se na doplnění železa, kvůli jeho vyšší spotřebě během krvácení. Nemusíte jej doplňovat v suplementech, kvalitní zdroje hledejte ve stravě (špenát, brokolice, červené fazole, čočka, hořká čokoláda, aj.).
  • Myslete na to, že toto období je přechodné, naslouchejte svým potřebám, buďte k sobě shovívavé a jemné.

Folikulární fáze (dynamická, předovulační)

Tato fáze trvá cca od 7. - 14. dne cyklu. Údaje jsou vždy u každé ženy velmi individuální. Na začátku fáze dochází k produkci folikulostimulačního hormonu (FSH), který stimuluje ve vaječníku růst buněk. Dozrává jeden dominantní folikul obsahující vajíčko, zvyšuje se hladina estrogenu a začíná růst děložní sliznice, do které se může oplozené vajíčko uhnízdit.

Panna (jaro)

Období je nazýváno jarem cyklu, symbolizuje zaseté semeno a první vnitřní výhonky vycházející na povrch. Archetypálně se žena nachází v Panně, vyjadřuje radost ze života, projevuje se mladistvým a kreativním způsobem, je plná života a připravena na osobní růst.

Žena je plná energie, je hravá, sebevědomá, cítí se krásná, svěží, čistá, má nízkou potřebu spánku a stabilnější emoce. Tvoří nové projekty, stanovuje si další cíle a vyhledává společnost. Sexuální energie je hravá, svůdná a smyslná.

Na co se zaměřit?

  • Využijte dostatek energie k náročnějším výkonům, vyzkoušejte nové věci a nebojte se experimentovat.
  • Převažuje logické myšlení, proto jej využijte na úkoly, které jsou pro Vás mnohdy k provedení obtížnější.
  • Toto období je zaměřeno na výkon, proto tělo hravě zvládne intenzivnější trénink či náročnější sportovní aktivitu.
  • Převládá pragmatické myšlení, nálady jsou stabilní, v některých případech může chybět empatie.
  • Využijte svou energii na maximum, například na úkony, které odkládáte "na později" (velký úklid, žehlení prádla, aj.).

Další dvě fáze cyklu budou rozebrány v 2. samostatné části tohoto článku, který vyjde příště.

Pozn.: Tento článek je pouze informativního charakteru a obsahuje obecné informace, v případě jakýchkoliv potíží či nesrovnalostí (fyzického, psychického nebo duševního charakteru), se obraťte na svého ošetřujícího lékaře.

Zdroje: Cyklická žena - kniha, cyklickykalendar.cz, Ženství jako dar -kniha, Lunadář od Anežky Kotrlé.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám