Článek
Všichni máme občas náročné dny, kdy se cítíme, jako bychom byli pod obrovským tlakem. Stres a úzkost jsou součástí života, ale v poslední době jsem zjistil/a, že existuje pár jednoduchých věcí, které mi opravdu pomáhají se s tím vypořádat. Tady je pár tipů, které mi hodně usnadnily každodenní život a třeba pomůžou i vám.
1. Dechové cvičení: Když mám pocit, že se to všechno hroutí
Když jsem pod tlakem, nebo když mám pocit, že je toho na mě moc, zjistil/a jsem, že opravdu pomůže, když se soustředím na svůj dech. Stačí si na pár minut sednout, zavřít oči a dýchat pomalu a zhluboka. Dělám to takhle:
- 4 sekundy nádech nosem.
- 4 sekundy zadržení dechu.
- 4 sekundy výdech ústy.
- Pauza na 4 sekundy.
Když tohle párkrát zopakuji, zjistím, že se uklidním, a můžu se znovu soustředit na to, co mám dělat. Tohle cvičení je rychlé a funguje prakticky kdekoliv.
2. Procházky nebo cvičení: Když mám pocit, že jsem „v pasti“
Další věc, která mi pomáhá, je pohyb. Když se cítím ve stresu, hodně mi pomůže prostě na chvíli vyjít ven na čerstvý vzduch. A nemusí to být nic složitého – stačí i půlhodinová procházka. Když jdu ven, snažím se soustředit na to, co se děje kolem mě – jaké jsou barvy na stromech, jak šustí listí pod nohama. Tento malý „útěk“ z každodenního shonu mi fakt hodně pomůže.
Když mám více času, občas si zajdu na jógu nebo si zacvičím doma. Fyzická aktivita totiž uvolňuje napětí ve svalech, a to mi pomáhá i na psychické úrovni.
3. Chvíle pro sebe: Když jsem přehlcený/á povinnostmi
Další věc, kterou jsem si opravdu oblíbil/a, je dát si čas na „nicnedělání“. Když mám pocit, že všechno musím stihnout a nedokážu zastavit myšlenky, zkusím si udělat chvilku, kdy prostě nic nebudu dělat. Většinou si sednu s hrnkem čaje, zapnu oblíbenou hudbu, a jen tak se nechám unášet. Pokud mám víc času, zkusím meditaci nebo si jen na chvíli lehnout a soustředit se na svůj dech.
Zní to možná jednoduše, ale opravdu mi to pomáhá přerušit ten kolotoč stresu. Dát si pauzu, byť na 15 minut, mi opravdu pomůže získat zpátky energii a vyrovnanost.
4. Dobrý spánek: Když jsem pořád unavený/á a nic mi nejde
Pokud jsem unavený/á, stres a úzkost jsou daleko silnější. Když spím málo, snadno se dostanu do spirály negativních myšlenek. Proto jsem začal/a dbát na kvalitní spánek. Snažím se chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu. Pomáhá mi to nastavit si přirozený rytmus.
Pokud mám problém s usínáním, zkusím se vyhnout těžkým jídlům a kofeinu před spaním, a místo sledování obrazovky si raději vezmu knížku nebo poslouchám uklidňující hudbu. To mi pomáhá uklidnit mysl před spaním.
5. Vděčnost: Když se všechno zdá šedé a beznadějné
Občas mám pocit, že se všechno zhroutilo a že to nemá smysl. V těchto chvílích si píšu do deníku věci, za které jsem vděčný/á. Může to být něco malého, jako že jsem měl/a skvělý oběd, nebo že jsem měl/a hezkou chvilku s přáteli. Když si začnu uvědomovat, že i v těžkých chvílích jsou kolem mě malé věci, které mě dělají šťastným/ou, moje perspektiva se změní.
I když to zní jednoduše, opravdu mi pomáhá zaměřit se na to dobré, co mám.
6. Nejsem v tom sám/sama: Když se cítím osaměle
A nakonec – když se cítím, že už to nezvládám, nebo mám pocit, že stres a úzkost jsou příliš silné, nebojím se říct si o pomoc. Mluvím s přáteli, rodinou, nebo se obrátím na odborníka. Je v pořádku hledat podporu, když je toho na nás moc. Nikdo nemá odpovědi na všechno, a někdy stačí, když si někdo vyslechne naše obavy.
Závěr
Každý den přináší své výzvy, a stres nebo úzkost jsou prostě součástí života. Ale zjistil/a jsem, že pokud se naučím naslouchat svému tělu a mysli, najdu způsoby, jak se s těmito pocity vypořádat. Ať už jde o chvíle klidu, pohyb nebo pomoc od blízkých, každý malý krok může zlepšit náš den. Doufám, že některé z těchto tipů pomohou i vám, když budete mít náročný den.