Článek
Na své si tady přijdou jak romantické duše, které mohou bloudit kouzelnými středověkými uličkami nebo se vydat na návštěvu barokního zámku Eggenberg obklopeného rozlehlým parkem, kam je doveze tramvaj č. 1. Ale město s bohatou historií, které je zapsáno v seznamu památek UNESCO, má i celou řadu lákadel pro ty, kterým imponují spíš vojenské dějiny.
Právě v Grazu je totiž největší historická zbrojnice na světě. Kousek za radnicí uchovávají a vystavují v Landeszeughaus arzenál čítající na 32.000 zbrojí a zbraní od 15. do 18. století, včetně unikátů, jako jsou „opancéřování“ pro koně. Expozice je to skutečně impozantní, ale člověk má pořád při její prohlídce tak trochu mrazení v zádech, když si uvědomí, kolik životů mohou mít zdejší exponáty na svědomí.

Největší zbrojnice nejen v Evropě
Za dalším místem spojeným s válkami musíte vystoupat nad město, kde se tyčí jeho dominanta - mohutná skála zvaná Schlossberg. Tady, přímo nad dravou řekou Mur pramenící v Alpách, stávala až do začátku 19. století nejmohutnější evropská pevnost, kterou už si dnes ale prohlédnete maximálně na obrázcích zdejších informačních tabulí.
V roce 1809 ubránil major Franz Hackher pevnost jen se sedmnácti důstojníky a necelými devíti sty vojáky po celé tři měsíce před vojskem vedeným Napoleonem, než to Korsičan definitivně vzdal.
Jenže úspěch rakouských obránců ležel Napoleonovi tak v žaludku, že si při uzavírání schönbrunnského míru vymínil na rakouském císaři Františku I. kromě jiného, že zdejší pevnost bude vyhozena do vzduchu.

Z celé mohutné pevnosti Schlossberg se podařilo zachránit jen hodinovou věž
Jediné, co se z ní povedlo zachovat, a to ještě za cenu velkého výkupného od města Graz do Napoleonovy kasy, byla hodinová věž. Ta dnes patří k hlavním symbolům města a můžete ji potkat na každém myslitelném suvenýru.
Mimochodem, pokud si podle ní budete chtít nařídit hodinky nebo jen zkontrolovat čas, tak si vzpomeňte, že její ciferníky jsou „naruby“. Původně totiž měly jen dlouhé ručičky ukazující hodiny. Krátké ručičky pro minuty se na ně přidávaly až později.

Hackherův lev na Schlossbergu
Součástí vzpomínky na někdejší pýchu Štýrského Hradce jsou bývalé kasematy upravené na letní amfiteátr a také slavný bronzový lev. Jedná se o pomník právě na památku statečného majora Hackhera zu Hart, který později velel jiné pevnosti v habsburské říši - brněnskému Špilberku.
Mimochodem, jde o druhého lva v pořadí. První, který tu stál od roku 1909, byl za 2. světové války zrekvírován a roztaven. Jeho nová podoba se vrátila na stejné místo v roce 1966.
Ale nezapomnělo se ani na nepřátelskou stranu. Uprostřed cesty na Schlossberg z Karmelitánského náměstí byl vztyčen tzv. francouzský kříž s Ježíšem Kristem, který má procházejícím připomenout, aby se za padlé pomodlili.

Ruské schody vznikly během 1. světové války
Ani za další army památkou nemusíte nikam daleko. Přímo ze Schlossbergu vedou do historického centra „ruské schody“. Ty jsou dílem ruských zajatců, kteří byli v Grazu internováni během 1. světové války.
Dostali tehdy za úkol vytesat ve skále celkem 260 stupňů, jimiž propojili v ostrém úhlu nábřeží řeky Mur s vrcholem ve výšce 474 metrů nad mořem. Trvalo jim to od roku 1916 až do 1. června 1918, kdy bylo schodiště slavnostně zpřístupněno. Dnes je oblíbenou překážkou třeba pro amatérské běžce.

Vstup do soustavy krytů
O Grazu prý Adolf Hitler ve 30. letech minulého století prohlásil, že to bylo nejnacističtější rakouské město díky vysokému podílu dělníků - členů NSDAP. V té době si zatím nikdo nepřipouštěl, že by se jednou mohlo stát cílem bombardování. Přesto už se v roce 1937 objevily první plány na vybudování protileteckého krytu přímo pod Schlossbergem. Tehdy ale ještě byly odloženy a využil se jen jejich zlomek při budování první trasy zdejší lanovky, která je podobná té na pražský Petřín.
Každopádně, jak se zprvu příznivý vývoj Hitlerova tažení do Sovětského svazu obrátil, i v Grazu se začali zabývat seriózně myšlenkou, jak ukryjí své obyvatele před případným bombardováním. V roce 1943 se začal realizovat velkolepý projekt, ze kterého se ale stihla dokončit jen část. Přímo pod Schlossbergem byl vybudován komplex chodeb a místností, kam se ve finále mělo mít šanci schovat až 50.000 obyvatel.

Štoly pod Schlossbergem
Rychlý postup východní i západní fronty ale neposkytl místním dost času na dokončení celého komplexu, kde se kromě příslušníků wehrmachtu a civilních složek střídaly i skupiny totálně nasazených z okupovaných zemí a také válečných zajatců. Přesto se do jara 1945 podařilo vyhloubit úctyhodných 6 300 metrů štol, ve kterých se nakonec před nálety schovalo na 40.000 lidí.
Dodnes působí zpřístupněná část podzemního komplexu impozantním dojmem. Je totiž během dne volně průchozí a slouží mj. jako nejrychlejší spojka mezi oběma částmi města na úpatí Schlossbergu.

Podzemní galerie
V jedné ze šachet jezdí výtah, kterým se rychle můžete dostat až ke slavné hodinové věži. Dolů to pro změnu můžete vzít nejdelší krytou skluzavkou. Další tunel se zase změnil v galerii, kde se střídají výstavy moderního umění.
I když slouží hlavně jako turistická atrakce, je dodnes celý komplex veden v rámci plánu na ochranu obyvatelstva. Pokud by to bylo nutné, mohlo by se vněm pohodlně skrýt před nebezpečím několik desítek tisíc obyvatel. Snad už to ale nikdy nebude nutné.

Na konci jednoho z tunelů jsou výtahy k hodinové věži a ústí nejdelší kryté skluzavky
Pro další informace:
turistické informační materiály města Graz