Hlavní obsah
Cestování

Chystá se Mezinárodní noc netopýrů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: wikimedia commons

Pro někoho je to jen „lítací myš“, ale pro odborníky a nadšence jeden z nejzajímavějších zástupců hmyzožravců.

25. 8. 6:00

Když se řekne netopýr, asi si leckdo vzpomene na nevítaného návštěvníka, který sem tam zabloudí i do otevřených oken, jimiž se snažíme v létě vyhnat v noci horký vzduch. A možná na Drákulu, který se dle legendy do nich převtěluje.

Článek

Řada z nás si ale spíš připomene školní léta, kdy se netopýr stal „oblíbeným“ chytákem při biologii. Zkoušený si musel rychle vybavit, že ač má křídla, patří netopýr mezi savce. Konkrétně je to hmyzožravec, který se vyvinul před přibližně 60 milióny let. A mezi jeho „příbuzné“ patří další kuriozita ve světě zvířat - ježek.

S těmi křídly netopýrů je to vlastně trochu jinak. Na rozdíl od ptáků jde v případě netopýrů o blány, které jim pomáhají létat rychlostí 20 - 50 km/h. Spolu se schopností „vidět“ zvuk pomocí echolokace (prostě fungují jako přírodní radar) jim to dává bravurní možnost létat nocí, aniž by do čehokoliv naráželi.

Už 9.9. 2023 odpoledne se bude Mezinárodní noc netopýrů oslavovat v ZOO Brno, kdy během odpoledne proběhnou hned tři přednášky na téma život netopýrů.

Pro změnu v sobotu 16.9. se můžete /po předchozí registraci na Netopýří noc (dumprirody.cz) vydat do Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu, kde od 17 hodin budou prohlídky, přednáška o ochraně netopýrů a dokonce ukázka živých zvířátek.

A jak se to má s netopýry a jejich náchylností k Drákulovi? Většina netopýrů se živí drobným hmyzem, ale najdou se i takové druhy, které sají krev. Nikoliv však krásným pannám, ale většinou hospodářským zvířatům, takže se jich vážně nemusíte bát.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz